_Jaká rizika HPV nesou

Jaká rizika HPV nesou
Datum publikace: 21.11.2015

HPV je v současnosti nejčastější sexuálně přenosná infekce, se kterou se za život setká přes 80 % z nás, často opakovaně.  HPV je přímo nebo částečně zodpovědný za mnohá onemocnění – počínaje benigními (nezhoubnými) onemocněními sliznic a kůže (genitální bradavice, respirační papilomatóza) a konče řadou maligních (zhoubných) nádorových onemocnění, z nichž nejznámější je karcinom hrdla děložního.

 

  • Nově každoročně v ČR karcinomem hrdla děložního onemocní zhruba 1000 žen
  • 400 žen ročně na toto onemocnění umírá (tedy každých 20 hodin zemře jedna žena)
  • Průměrný věk těchto žen je 35 – 40 let.
  • Zároveň z důvodu abnormálních přednádorových změn na děložním čípku je ročně provedeno zhruba 13 000 konizací – tedy chirurgických zákroků na děložním čípku, kdy dojde k chirurgickému odstranění postižené tkáně.

Daleko méně známý je fakt, že stejné kmeny lidských papilomavirů způsobují přednádorové a následně i nádorové změny  vulvy, vaginy, penisu a anu (konečníku) i nádory v oblasti polykacích cest (kořene jazyka, patra, krční mandle).  Nádory v oblasti hlavy a krku postihují častěji mužskou populaci. O původu, frekvenci výskytu a hlavně možnostech ochrany vakcinací proti těmto onemocněním laická veřejnost není prakticky vůbec informována. Přitom se jedná o malignity na osmém místě v pořadí úmrtnosti.  Současně je prokázán podíl HPV infekce na i rozvoji kolorektálního karcinomu.

Vysoce rizikové typy virů HPV

HIGH RISK (HR) vyvolávají vznik těžkých přednádorových a nádorových změn na děložním čípku (mezi nejnebezpečnější typy patří HPV 16 a 18, ale nádorová onemocnění způsobují velmi často také HPV typy 31,33,45,52 a 56).

Nízce rizikové typy virů HPV

LOW RISK (LR) vyvolávají pouze lehké přednádorové změny a tvorbu genitálních bradavic (mezi tyto typy patří např. typ 6 a 11).

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek