_Viry způsobující rakovinu děložního čípku máme od neandrtálců

Viry způsobující rakovinu děložního čípku máme od neandrtálců
Datum publikace: 05.07.2017

Viry lidského papilomaviru (HPV) zajímají mnoho vědců. Jsou příčinou rozvoje rakoviny děložního čípku u žen, penisu u mužů a stojí i za vznikem onkologických onemocnění úst a krku. Na jejich existenci se zaměřili i věci zkoumající archeologické nálezy z dob neandrtálců. A jak se ukázalo, je to dědictví právě po těchto lidech.

Neandrtálci jsou z pohledu vývoje Homo sapiens původními obyvateli Evropy. K jejich vymření došlo poté, co Evropu v druhé migrační vlně osídlili příchozí z Afriky. Tito migranti jsou považováni za naše prapředky a jsou označováni za anatomicky moderní lidi.
Vědci přišli i na to, že neadrtálci a anatomicky moderní lidé spolu žili, vzájemně se mísili a měli společné potomky. Genetické obohacení nově příchozích z Afriky mutacemi genů neandrtálců pomohlo společným potomkům lépe se přizpůsobit tvrdým klimatickým podmínkám tehdejší Evropy. Upevnilo jejich imunitu a pomohlo jim zde přežít.
Pohlavní styk mezi těmito dvěma liniemi ale vedl i přenosu virů HPV z neandrtálců na nově příchozí.

HPV16 a neandrtálci

Jak se ukázalo, virus označovaný HPV 16 (a jeho varianty), který souvisí s rozvojem rakoviny děložního čípku, je hojně rozšířen v Asii, ale v oblasti subsaharské Afriky, odkud naši předci měli do Evropy přijít, se u původních obyvatel téměř nevyskytuje. Tím vědci došli k závěru, že tento virus museli migranti druhé migrační vlny (a naši dávní předci) získat až poté, co dorazili na náš kontinent a začali se pohlavně stýkat s místními neandrtálci.
Neandrtálcům tedy vděčíme na světlou kůži a oči, za to, že se náš imunitní systém lépe vyrovnal s místními bakteriemi, ale zároveň jsme od nich získali i nechtěné dědictví v podobě virů způsobujících kromě jiného i rakovinu děložního čípku.

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek