_Jak vybírat školku? Dívejte se na ty v okolí a čtěte reference

Jak vybírat školku? Dívejte se na ty v okolí a čtěte reference
Datum publikace: 30.01.2018

Kdy s dítětem do školky? To je velké téma, které se v poslední době řešilo napříč společností. Zákon totiž jasně vymezil, že od roku 2019 můžou do běžných školek i dvouleté děti. A to přestože běžně do školek chodí až děti ve třech letech. Podle psychologů je ale lepší zůstat s dítětem co nejdéle a vzdělávat jej osobně, ne přes prostředníka. Ne každý má však takové možnosti, aby mohl na mateřské zůstat spoustu let. Obvykle se potomci poprvé vodí do kolektivu, když jim padne třetí rok.

V dnešní době existuje opravdu široké a nepřeberné spektrum státních i veřejných školek. Za ty státní si pořádně připlatíte, ale zřejmě budete mít větší pravděpodobnost, že se do ní dětí dostane.

„ U nás nemáme s dvouleťáčky problémy. Jsme na ně zařízeni už pár let. Je to trochu víc práce, protože některé děti potřebují například ještě plínky,“ uvedla učitelka ze soukromé pražské školky Alice (30). 

Školka je důležitá

Další rozhodnutí, které se řadí mezi ty kontroverzní je, že by děti měly nastupovat do školky rok před nástupem do školy a to aby si zvykly na pobyt mezi dalšími dětmi, zvládaly kolektiv a navazování přátelských vztahů. To se nelíbilo například rodičům, kteří byli doma s dalším mladším dítětem, a připadalo jim tak zbytečné, aby to starší vodili do školky.

 „Z našeho pohledu je důležité, aby dítě alespoň nějaký čas ve školce strávilo, když potom nastoupí do školy, tak nebude mít vžitý řád. Dále je možné, že by nemuselo moc dobře komunikovat s kolektivem,“ popsala pro Abctěhotenství.cz učitelka ze státní školky Martina (28).

Podle ní však dvouleté děti ve školce nemají co dělat. Zrovna v té její je navíc malá kapacita a školka není absolutně připravená na to, aby sem mohli mladší děti. „Na to je potřeba všechno upravit, například různé hračky, nebo prolézačky na hřišti jsou až od tří let,“ popsala Martina.

Kdy dát dítě do školky je jak podle Alice tak podle Martiny trochu složitější. Až do tří let si totiž moc neumějí hrát v kolektivu. I proto je vhodnější nástup právě po dosažení tohoto věku. „Školka je důležitá i porto, aby se děti naučily uznávat jinou autoritu než rodičovskou,“ poznamenala Alice. To, jestli dítě nastoupí, nebo ne je tak vždycky na individuálním posouzení školky. 

Důležité je shánět informace

 „Nám vzali do školky dvouletou dceru. Na svůj věk byla ale velmi velká a vyspělá. Rozhodně už nenosila plínky, ty jsme odbourali před nástupem. Školka není soukromá a pochybuji, že by nám ji vzali, kdyby je nosila,“ vypověděla pro Abctěhotenství.cz mladá maminka Monika, která se teď chystá na zápis s druhou, mladší dcerou.

„Kdybychom nepotřebovali peníze a nebyla jsem tak touto okolností nucená nastoupit do práce, rozhodně bych zůstala ještě doma. Ale zase na druhou stranu se dceři mezi vrstevníky líbí, myslím, že to byl správný krok, i když by mi to asi spousta maminek vyčetla,“ dodala Monika.

Je tedy potřeba nemyslet jen na to, že matka potřebuje nutně do práce. Ve hře je názor školky a ten je vždycky rozhodující. Je však možné, že nechytí-li se zájemce v jedné, může jít jinam. V každém případě situaci jistý soukromí sektor, který je na mladší děti přeci jen trochu více a lépe zařízený. Už příští rok to bude ale celkem jedno.

Jak školku vybírat? Zkušené maminky říkají, že je vždycky nejlepší školka v blízkém okolí, nebo někde cestou do práce. Pokud však má rodič jakékoli speciální podmínky, na vzdálenosti a ceně obvykle tolik nesejde. Důležité jsou i osobní reference jiných maminek. Ty podle nich také velmi často hrají roli při výběru školky. Základní informace o zápisech vycházejí už teď na začátku kalendářního roku. Zápisy potom probíhají na jaře (květen). Je tedy nejvyšší čas začít se zajímat alespoň o školky v okolí. Každý má totiž nějakou tu svojí spádovou.

Autor: Zuzana Zelenková

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek