_Genetická diagnostika pomůže v léčbě nádorů vaječníků

Genetická diagnostika pomůže v léčbě nádorů vaječníků
Datum publikace: 02.04.2015

Genetika je obor, který se v současné době rozvíjí mílovými kroky. Znalosti tohoto oboru jsou kromě jiného uplatňovány i v léčbě onkologických onemocnění. Od prosince loňského roku je v Česku dostupná biologická léčba cílená na zhoubné nádory vaječníků. Kterým ženám lék pomůže, určí právě genetické vyšetření.

 

Podle posledních údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky bylo v Česku v roce 2011 diagnostikováno 1080 případů rakoviny vaječníků a 678 žen na toto onemocnění zemřelo.
„Pět až deset procent zhoubných nádorů vzniká na genetickém podkladu, u rakoviny vaječníků je to až čtrnáct procent. To znamená, že vznik nádoru je spojen s mutací nějakého genu. Nový typ biologické léčby je určen pro ženy, u nichž byla genetickou analýzou prokázána mutace genu BRCA1 nebo BRCA 2,“ vysvětluje docent MUDr. Michal Zikán Ph.D. z Gynekologicko-porodnické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze.

Kdo by měl jít na genetické testy

To, zda nemocná žena je, či není nositelkou mutace genu BRCA1 či BRCA 2 určí genetická analýza. „Na genetické vyšetření by měl ženu doporučit klinický onkolog, či onkogynekolog na základě rodinné či osobní anamnézy. V těchto případech jde o také prediktivní testování, pomocí něhož je následně možné stanovit druh terapie,“ vysvětluje lékař. Pokud je nosičství potvrzeno, může být ženě tato biologická léčba nabídnuta. „Jiné ženy by z této léčby neměly profit, pro ně je určen jiný typ léčby, vycházející z typu nádorového onemocnění,“ doplňuje lékař.

 

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek