_Dětské průjmy a rotavirové infekce

Rotavirovou infekcí onemocní v ČR prakticky každé dítě do pěti let. Nejčastěji se nakazí od starších sourozenců, kteří přinesou nákazu domů ze školy či školky. Nejhůře se přitom s infekcí vypořádávají děti do dvou let, u kterých snadno dochází vlivem těžkých průjmů k dehydrataci. Nejvážnější případy končí hospitalizací.

Datum publikace: 03.11.2012

Ve světovém měřítku jsou rotaviry zodpovědné za čtvrtinu všech úmrtí na průjmová onemocnění.
Rotavirová infekce se projevuje především:

  • horečkou 38 - 40°C,
  • zvracením
  • těžkým vodnatým průjmem

To má za následek dehydrataci, která může mít závažné důsledky zejména u malých dětí.
„Rotaviry jsou nejčastější příčinou těžkých gastroenteritid u dětí na celém světě bez ohledu na životní úroveň jednotlivých zemí. Nejvyšší výskyt infekcí zaznamenáváme u dětí ve věku 6-24 měsíců,“ říká pediatrička MUDr. Klára Otáhalová.

Jak se dítě rotaviry nakazí 

K přenosu dochází především tzv. fekálně-orální cestou pomocí kontaminovaných předmětů. Zhruba 1 gram stolice obsahuje více než tisíc virových částic. K přenosu jich přitom stačí pouze 10. 
Virus je navíc velmi odolný - na rukou vydrží několik hodin, na pevném povrchu (například hračkách) i několik dní. Proto se onemocnění velmi rychle šíří především ve školách a školkách. Případy rotavirových onemocnění se objevují celoročně - nejčastěji však v chladných obdobích roku.
Specifická léčba, která by působila proti rotavirům, neexistuje, a tak se lékaři soustředí na tlumení příznaků - zamezení průjmů a snížení horečky. Jako prevence může částečně pomoci zvýšená hygiena a používání dezinfekčních prostředků. I při dodržování těchto opatření nelze rozšíření onemocnění zcela vyloučit.
Možnou ochranou je vakcinace. Na ni je ale nutné myslet včas - 2 dávky s minimálním odstupem čtyř týdnů je potřeba podat do šestého měsíce věku dítěte. Očkování není vůbec bolestivé, vakcína se podává ústy. 

Zdroj: VZP, Baby klub

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek