_Změna času ano, nebo ne? Jak to vidí lékaři z naší poradny?

Datum publikace: 26.10.2018

Změna času je už zase tady. V noci 28. října se ručičky všech hodin v České republice posunou ze 3:00 na 2:00. Tu noc tak budeme moci spát o hodinu déle. Ne každému se ale změna času zamlouvá. Jak se na střídání letního a zimního času líbí odborníkům z poradny abctěhotenstvi.cz?

Prof. MUDr. Pavel Calda, CSc.- porodník, gynekolog a genetik


Jednoznačně patřím k těm, kteří intenzivně a dlouhodobě kritizují uměle střídání letního a zimního času. Původní myšlenka střídání času pochází z dob, kdy si lidé mysleli, že poručíme větru a dešti, a že se ušetří za svícení. To se během poledních 80 let ukázalo jako naprosto slepá cesta. Paradoxně logistika změny času stojí spoustu peněz, a změny které to znamená v biologickém v rytmu člověka jsou naprosto zbytečné, často až škodlivé. Pro lidi, kteří vstávají v osm nebo v devět hodin dopoledne ta změna není až tak dramatická, mnohem dramatičtější je pro zaměstnance, kteří musejí stávat mezi čtvrtou a šestou hodinou ranní. Je veliký rozdíl jestli vstáváte v pět ráno nebo ve čtyři ráno. Také pro malé děti to znamená naprosto zbytečné změny jejich biorytmu. V neposlední řadě, se to týká jenom člověka, ale i zvířata, které chováme v zajetí. V jednom časovém pásmu, by měl být jenom jeden čas, stejný zimě i v létě. Pokud vím, většina populace ČR se přiklání pro celoroční letní čas. Také EU činila doporučení, vzývající zavedení jenom jedno času, ale pokud vím, tak další detaily ponechává na jednotlivých členských zemích. Z tohoto pohledu je také žádoucí, aby byla určitá kooperace mezi sousedními státy a byla snaha o unifikaci v jednom regionu.

MUDr. Markéta Geleneky

Mně osobně je to jedno. Nemám s přechodem problém ani v létě, ani v zimě. Každý se s tím nějak vypořádá - někdo dříve, někdo později, i když hypersenzitivní jedinci asi trochu problém mít mohou. Vzhledem k tomu, že jsem nikdy nezažila nestřídání, asi nedokážu jasně odpovědět, co by mi vyhovovalo lépe. Jediné, co mi na tom všem vadí je to, že je to takové umělé a vlastně proti přírodě si posouvat sami čas, ale to je spíše filozofická otázka.

Docent MUDr. Roman Šmucler, CSc.


Změna času o jednu hodinu není zdaleka takový problém, jak se v poslední době píše. Popravdě změna biologického času je každý den o pár minut. Na straně druhé, proč si změnou komplikovat život, pokud změny nejsou zásadní. Osobně jsem za ponechání letního času.

Organismus zdravého člověka by měl změnu o jednu hodinu zvládnout za jeden až dva dny.

 

Autor: Barbora Neubergerová

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek