_Zelená + hnědá = modrá. Spočítejte si, jakou barvu očí budou mít vaše děti

Zelená + hnědá = modrá. Spočítejte si, jakou barvu očí budou mít vaše děti
Datum publikace: 18.10.2017

Narodilo se vám dítko s modrými kukadly, i když oba máte oči tmavé jako uhel? Nehledejte za tím žádné bláznivé teorie. Vysvětlíme vám, jak to s barvou očí doopravdy je.

Děti se rodí s malým množstvím melanimu (pigmentu) v duhovce, a tak u nich na začátku života převládá právě modrá barva očí. To se ale postupem času začíná měnit a okolo prvního až třetího roku života oči ztmavnou. To se děje tak dlouho, dokud se nezabarví do takové formy, jakou určují geny. Těch je dokonce 16!

Stejné oči neexistují

Někteří tátové si naivně myslí, že podle barvy očí dokážou určit případné otcovství. To je ale holý nesmysl. Barva očí je totiž zahalena řadou tajemství a vždy je to tak trocho loterie. Za všechno může mutace genu, ke které došlo zhruba před šesti až deseti tisíci lety. Právě ta má za následek širokou barevnou paletu, z níž se vždy namíchá zcela unikátní barevný koktejl. Dokonce takový, který nemá nikdo jiný na světě - na celé planetě tak nenajdete dva lidi se stejnou barevnou strukturou duhovky.

Dejte si pozor na podzimní chřipky a nachlazení. Jak zvýšit dětem imunitu?

Světu vládnou hnědoocí lidé a ty„stíhají“ modroocí, kteří tvoří asi tři procenta světové populace. Nejvíce jich žije v severní Evropě a v baltských republikách. Následují lidé s šedýma a zelenýma očima. Ti zabírají zhruba jedno až dvě procenta.

Oční kalkulačka

Pokud jste zvědaví a chcete vědět, jaké oči budou mít vaše děti, zkuste si to spočítat. Ptáte se, jak na to? Máme pro vás pár tipů, jak se dopracovat správnému výsledku. Pokud jsou oba rodiče hnědoocí, je velká pravděpodobnost, že hnědé oči budou mít i děti. Konkrétně se jedná o 75% úspěšnost. Zbylá jedna čtvrtina dětí se narodí s modrými nebo zelenými kukadly.


Shutterstock.com

Tato rovnice ale neplatí všude. Pokud se dítě narodí dvěma modrookým rodičům, je 99% šance, že bude mít také modrou barvu očí. Jestliže se však sejdou dva rodiče se zelenýma očima, tak šance, že budou mít zelenookého potomka, je „pouze“ 75%. Zbylá čtvrtina připadá na dítko s modrýma očima.

A co nastane při mixu hnědých a barevných očí? U rodičů s hnědýma (nebo zelenýma) a modrýma očima je to padesát na padesát, tedy buď hnědá (či zelená), nebo modrá. Pro kombinaci hnědých a zelených očí ale platí jiný výpočet – 50% hnědá, 37,5% zelená a 12,5% modrá.

Asi jsme vám našimi matematickými počty trochu zamotali hlavu, ale možná jsme vám taky napověděli, jaké kukadla budou mít vaše dcerky a synáčci. Rozhodující slovo však bude mít vždy matka příroda!

Autor: Petr SobolProfesor Pavel Calda pracuje na 1. lékařské fakultě a v porodnici u Apolináře. Má za sebou několik tisíc odvedených porodů, pečuje o těhotné a zabývá se ultrazvukovou diagnostikou, jak v těhotenství, tak gynekologii. Je autorem několika knih z oboru porodnictví a gynekologie, publikuje v zahraničí i doma. Kompletní informace o jeho aktivitách jsou na webu www.gynekologporodnik.cz

 

 

 

 


_ Zde klikněte pro zobrazení a přidávání dotazů
Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek