_Začněte se s dětmi učit netradičním způsobem. Znáte myšlenkové mapy?

Datum publikace: 23.05.2018

Oblíbená vyučovací metoda, to jsou myšlenkové mapy. Může to být třeba fajn způsob, jak si zaznamenat poznámky, určitě je to také dobrá alternativní metoda zapamatování si údajů. Díky grafickému znázornění dětem pomůže třeba lépe pochopit souvislosti a vztahy mezi jednotlivými pojmy. Pomáhá dětem, učitelům, ale jejich kouzlo můžeme objevit všichni.

Za otce této výukové metody je považován kanadský psycholog Tony Buzan. Ten se tvorbě myšlenkových map věnoval a napsal o nich poměrně progresivní knihu. Její přínos pro žáky a studenty je hlavně v tom, že pomůže v pochopení jednotlivých vztahů mezi pojmy a informacemi.

Učitelé ji oceňují

„Myšlenkové mapy nám pomáhají při plánování výuky. Rozumně si rozvrhneme co a kdy budeme učit. Pro mne je velmi užitečné,“ uvedla pro abctehotenstvi.cz učitelka druhého stupně základní školy Miroslava N.
„Myslím navíc, že je tato metoda užitečná i pro děti. Lépe si zapamatují učivo. Doporučuji ji proto hlavně k domácí přípravě,“ dodala učitelka. Děti si díky ní pamatují souvislosti, data, lépe se v učivu orientují a dokáží si následně propojit informace z jednotlivých oborů.
 

Pro malé děti není učení cizích jazyků žádný problém. Důležitý je postup, jakým se dítě vyučuje.

 
Podoba takové mapy může být velmi konkrétní a jasná, ale i abstraktní, taková je doplněná různými diagramy, čárami a podobně. Konkrétní mapy jsou žákům bližší, přinášejí jím jasné informace ze života, které jsou pro ně dobře uchopitelné. V běžných učebnicích však bývají ty abstraktní. Každý žák si k abstraktu jednou dojde. Vždycky by se ale mělo začínat konkrétními obrazy.

Pomůže plánovat

V Česku je pak oblíbený takzvaný clustering. Hlavní slovo se napíše doprostřed papíru, nebo tabule. Od něho potom vedou paprsky, které míří k dalším pojmům. Z nich směřují opět další paprsky a tak dále. Může se používat i jako jakýsi brainstorming na „rozehřátí“. Nebo pro snazší pochopení pojmů.



Podle otce myšlenkových map Bulzana mohou mapy sloužit každému v běžném životě k tomu, aby si dovedl lépe rozvrhnout a naplánovat co potřebuje, což nám dokáže pořádně ulehčit život.
V Česku se můžete také přihlásit na nejrůznější kurzy tvorby myšlenkových map, v každém případě počítejte s tím, že se v jejich smyslu zpočátku nebudete příliš orientovat, budete je naopak paradoxně považovat za příliš komplikované. Pokud vytrváte, získáte skvělého pomocníka, který vám pomůže s organizací vědomostí i diáře. Troufnete si?
 
Autor: Zuzana Zelenková
Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek