_Začátek těhotenství prospat můžete

Začátek těhotenství prospat můžete
Datum publikace: 16.05.2011

Těhotenský test vám oznámil radostnou novinu, ale místo přívalu povzbuzující energie máte spíše pocit únavy a ospalosti. Tak to můžete být naprosto klidná. To k začátku těhotenství prostě patří.

Pocity únavy, někdy až chorobného vyčerpání se mohou objevit hned v samém začátku těhotenství. Většinou se vyskytují zároveň s citlivostí na pachy a těhotenskou nevolností. Takže máte-li dojem, že začátek těhotenství není ničím výrazně příjemným, a že vy jste si ho představovala trochu jinak. Může tomu tak opravdu být. Tyto stavy jsou jen přechodné a většinou ustupují s koncem třetího měsíce, kdy si tělo na nastávající změny zvykne. Jenže to je jen výhled a vy nejprve musíte nějak přežít začátek…

Chce se Vám pořád spát?

Pokud máte pocit, že jste na dobré cestě k tomu, abyste konkurovala Šípkové Růžence, je jediná možnost. Prostě spěte! Na těhotenskou únavu není žádný lék. Tělo je vyčerpané z toho, že ve vás roste nový život, na organismus jsou kladeny vysoké nároky a on se musí vyrovnat s hormonálními změnami a nemá dost síly, aby vše zvládl bez potíží. Tak chce odpočívat a vaší jedinou možností je, vyhovět mu. Pokud uvážíte, že dospělý člověk má potřebu spánku někde mezi 8-10 hodinami denně, nejde o nic tak nepochopitelného. Zvláště, když si uvědomíte, že nyní »jedete« za dva. Takže, jste-li více unavená, oznamte okolí, že budete mít miminko a jděte odpočívat. Ze svého denního programu si vyškrtejte zbytečnosti a věnujte se jen věcem neodkladným a důležitým, dobrovolně se vzdejte sledování seriálů a filmů v televizi a jděte si raději lehnout. Není žádnou ostudou, když si do pelíšku zalezete místo v jedenáct večer již v osm nebo v devět a hezky se vyspíte. Přemáhání spánku byste stejně dlouho nevydržela a televizní program nejspíš prospala. Pokud ani takto nastavený spánek nestačí a vy máte potřebu si odpočinout i během dne, je třeba si přeorganizovat celý denní rytmus. Pokud máte možnost, jděte si lehnout i odpoledne. Pokud chodíte do práce, odpočiňte si hned, jak se z ní vrátíte.

Obáváte se reakcí svého okolí?

Tak to je celkem zbytečné. I kdybyste prospala celý den, je to především vaše věc a hlavně nic s tím nenaděláte. Tělo si v jiném stavu příliš poroučet nedá. A pak, uvědomte si, že ničím nerušený spánek pro vás velmi brzy bude jen hodně vzdálenou představou. S narozením miminka si ho totiž nejspíš moc neužijte.

Nedostatek železa

Pokud budou únava a ospalost přetrvávat i po třetím měsíci těhotenství, svěřte se v těhotenské poradně. Stejné stavy může vyvolat i nedostatek železa a chudokrevnost. Ani to ale není žádné drama. Lékař by vám nejspíš předepsal preparát obsahující železo a vše by se urovnalo.

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek