_Vyšší věk matky přináší vyšší riziko genetických vad

Vyšší věk matky přináší vyšší riziko genetických vad

Vyšší věk matky je rizikovým faktorem vzniku některých genetických vad. Nejčastěji se mluví o Downovu syndromu, není však jediný.

Datum publikace: 27.02.2012

Vyšší věk matky je prokazatelným rizikovým faktorem vzniku Downova syndromu (trizomie 21. chromozomu). Čím je vyšší věk matky, tím je vyšší riziko jeho vzniku. Pokud mezi 20. – 30. rokem věku hrozí postižení plodu Downovým syndromem každé 600 – 1000 ženě, ve 45 letech tato komplikace hrozí každé dvacáté.
Mezi chromozomální poruchy, jejichž riziko vzniku stoupá s věkem matky, patří i Patauův syndrom (trizomie 13. chromozomu) a Edwardsův syndrom (trizomie 18. chromozomu).

Odhalení postižení je možné včas

Na odhalení vrozených chromozomálních poruch v rámci prenatální péče je u matek všech věkových kategorií zaměřen screening, který se provádí v období 11. až 13. týdne těhotenství.
Součástí vyšetření je biochemický rozbor krve matky a podrobné ultrazvukové vyšetření plodu, které je mimo jiné zaměřeno na měření tzv. šíjového projasnění, jehož hodnoty jsou pro stanovení Downova, Patauůva a Edwardsova syndromu důležité.
Pokud screening naznačí vysoké riziko postižení plodu Downovým (či jiným) syndromem, je matce doporučeno další vyšetření – biopsie choria (odběr vzorku placenty) případně amniocentéza (odběr plodové vody), které syndrom definitivně potvrdí, či vyloučí.

Rozštěpy a další vady s věkem nesouvisejí

Pokud je věk matky rizikovým faktorem pro vznik chromozomálních poruch, u vrozených vývojových vad toto neplatí. Plody matek starších 35 let nejsou častěji postiženy rozštěpem rtu, rozštěpem páteře, vznikem hydrocefalu, defekty břišní stěny nebo vrozenými vývojovými vadami srdce než je tomu u žen mladších.
Pokud je plod postižen některou z vrozených vývojových vad, je záchyt tohoto postižený ve velké většině možný v rámci prenatální péče při ultrazvukovém vyšetření zaměřeným na odhalení vrozených vývojových vad plodu.

 

Diskuze ke článku
Nejlepší věk pro otěhotnění Vloženo: 04.08.2017
Dobrý den, Jaký je podle Vás nejvhodnější věk ženy pro otěhotnění? Děkuji, Mirka
Vložit nový příspěvek