_Vaginální kroužek

Vaginální kroužek
Datum publikace: 20.07.2011

Vaginální kroužek je jedním z typů hormonální kontracepce, u kterého odpadá nutnost každodenního užívání tablet. Ne všechny ženy jsou schopné pravidelně a pečlivě užívat tablety.

Vaginální kroužek

K netabletovým formám, u nichž odpadá problém každodenního pečlivého užívání patří:
1. náplasti (obsahující estrogeny i gestageny)
2. podkožní implantáty či injekční depotní antikoncepce (čistě gestagenní)
3. nitroděložní tělísko s gestagenem (u něj není hormonální aktivita hlavním nositelem antikoncepčního efektu)
4. vaginální kroužek (obsahující estrogeny i gestageny)


commons.wikipedia.org

Kroužek je vyroben z vysoce elastické umělé hmoty (má průměr 54 mm, tloušťku 4 mm) a každý den se z něj uvolní 15 mikrogramů ethinylestradiolu (estrogenu) a 120 mikrogramů etonogestrelu (gestagenu-hormonu žlutého tělíska). Uvolněné hormony se vstřebávají poševní sliznicí.
Hlavní mechanizmus zábrany početí spočívá v blokádě ovulace, vedlejší v omezení prostupnosti hlenu hrdla děložního a snížení růstu sliznice v dutině děložní.
Antikoncepční účinnost je srovnatelná s hormonálními tabletami, výhodou antikoncepčního kroužku jsou stabilní hormonální hladiny a především odstraňuje riziko uživatelských chyb, které je častější u hormonálních tablet.
Kroužek si žena zavádí i vyjímá sama, manipulace s kroužkem je velmi snadná. Partner kroužek v pochvě prakticky necítí.


*Kontraceptiva s velmi nízkým obsahem (15 – 20 mikrogramů estrogenů) by měla být užívána s odchylkou jedné (maximálně dvou hodin), preparáty s vyšším obsahem (30 – 50 mikrogramů estrogenů) s odchylkou 2, max. 3 hodin. Chyba větší než 12 hodin významně snižuje spolehlivost všech preparátů HA.


Čtěte také:
Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek