_Dýchá se vám hůře?

Dýchá se vám hůře?
Datum publikace: 16.05.2011

Gravidita je doba, kdy v těle matky dochází k mnoha velkým změnám a ty s sebou mohou nést i nepříjemné potíže. To co těhotné často trápí, je i dušnost a pocit nedostatku kyslíku. Někdy je příčinou rostoucí děloha, která utlačuje plíce. Může se však jednat o první příznaky onemocnění srdce či štítné žlázy.


Dušnost často provází zejména druhou půlku jiného stavu. Těhotná má pocit, že »nestačí udýchat« krátkou procházku, chůzi po pár schodech ani běžné činnosti, například úklid. Tyto potíže mají dvě spolu související příčiny.


Více krve, více kyslíku


Prvním důvodem zadýchávání je zvýšená potřeba kyslíku. V těle ženy během těhotenství dojde ke zvýšení objemu krve. Jejím úkolem je zabezpečit přísun kyslíku do všech tkání organismu ženy i plodu. Srdce a plíce tak musí pracovat mnohem rychleji, než tomu bylo doposud. Těhotné proto někdy pociťují zrychlený tep a rychleji dýchají, to vše je reakcí organizmu a snahou pokrýt zvýšenou potřebu kyslíku. I přestože se srdce i plíce snaží dodat kyslíku kolik je třeba, vzniká deficit a těhotné jsou zadýchané a lapají po dechu. Tyto potíže se vyskytují hlavně při tělesné aktivitě a po chvilce odpočinku se samy upraví.


Plíce utlačuje děloha


Druhým důvodem, proč bývají ženy v jiném stavu zadýchané, jsou »utlačené plíce«. Tak jak roste v děloze plod, zvětšuje se i děloha. Jenže děloha se nezvětšuje jen směrem ven, ale rozpíná se i uvnitř těla a utlačuje tak jiné orgány. Mezi nimi je i bránice. Bránice odděluje dutinou hrudní a dutinou břišní a napomáhá dýchání.
Při jejím stažení dochází ke zvětšení prostoru v plicích a umožní se tak volný průchod vzduchu dovnitř plic, při jejím povolení dochází k výdechu. V okamžiku, kdy děloha začne zevnitř tlačit na bránici, zmenší se prostor pro vzduch proudící do těla. Kapacita plic je tak snížená. Pokud se nastávající maminka začne více hýbat, plíce nestačí dostatečně zásobovat tělo kyslíkem, krev je málo okysličená a vzniká dušnost. Po chvilce klidu se vše samo spraví.S těhotenskou dušností nelze nic moc dělat. Jediné co může těhotné uklidnit je to, že po porodu potíže odezní. To co může problémy přeci jen trochu snížit je cvičení jógy a dechových cvičení.


Srdeční nedostatečnost


V těhotenství se může právě dušností odmaskovat menší srdeční vada, která dosud nebyla diagnostikován. Pokud je těhotná dušná při chůzi do schodů či dokonce v klidu, měla by o tom určitě informovat lékaře.


Pozor na štítnou žlázu


Dušnost během těhotenství může vyvolat i špatná funkce štítné žlázy. Pokud je dušnost výrazná, často se dostavuje i v době relativního klidu a je doprovázená pocity na omdlení, horka a pocení, je dobré si o problémech pohovořit s lékařem. Ten, pokud uzná za vhodné, odešle těhotnou k odborníkovi endokrinologovi, který na základě krevních testů situaci vyhodnotí a případně doporučí léčbu.

 

Diskuze ke článku
Vloženo: 20.07.2017
I tak je ale důležité dušnost nepodceňovat! Doporučuji přečíst si tenhle https://pomocvnebezpeci.cz/co-je-chopn článek a navštívit lékaře. Nejhorší je péči o vlastní zdraví zanedbat, když se tím může ohrozit i zdraví dítěte...
Vložit nový příspěvek