_V těhotenství mohou mravenčit nohy i ruce

Během těhotenství může nastávající maminka pociťovat jemné mravenčení až nepříjemné brnění končetin. Ve většině případů jde o potíže, které se dají zlepšit úpravou životosprávy. Na vině ale může být u přiškrcení žil, nebo páteř.

Datum publikace: 16.05.2011
V těhotenství mohou mravenčit nohy i ruce


Těhotné si nejčastěji stěžují na brnění až křeče v dolních končetinách. Především v lýtkách. Nejčastěji se objevují v druhé půlce těhotenství a obtěžovat mohou kdykoli během dne. Nohy mohou brnět v noci, brnění může budit ze spánku, ale může se i vyskytovat i v průběhu celého dne.


Potíže dolních končetin


Nejčastější příčinou potíží je nedostatek magnézia (hořčíku) ve svalových tkáních.
Řešení je jednoduché, zvýšit jeho přísun ve stravě. Pokud jsou obtíže jen přechodného charakteru a nejsou výrazně obtěžující, bude nejspíš stačit lehce upravit jídelníček a vše se zlepší. Hořčík je obsažen v čokoládě, kakau, banánech a ve velké míře ho obsahují minerální vody. Pokud tedy máte mravenčení, vybírejte minerálky, s jeho vyšším obsahem, hodnoty jsou uvedeny na etiketě. V těhotenství není užívání magnézia určitě na škodu. Kromě jiného totiž dokáže mírnit předčasné stahy dělohy a jeho vysoké dávky se podávají těhotným, kterým hrozí předčasný porod. Někdy se může stát, že brnění začne připomínat až křeče.
Opět může jít o nedostatek magnézia, v úvahu ale může připadat i nedostatek vápníku, případně obou prvků najednou, jejich množství v těle se totiž přímo ovlivňuje.
Řešením je opět zvýšený přísun prvků ve stravě. Možné je i sáhnout po potravinových doplňcích určených pro těhotné.
Většina potíží se upraví sama krátce po porodu. Pokud se tak nestane a brnění či mravenčení přetrvává dál, je třeba navštívit neurologa. Ten provede potřebná vyšetření a určí, zda jde stále jen potíže s nedostatkem minerálů v těle, nebo zda jde o vážnější neurologický problém.
Křeče v dolních končetinách může způsobovat i překrvení nohou, nebo počínající křečové žíly. Tyto potíže zmírní odkrvení nohou tím, že si je během dne několikrát dáte do zvýšené polohy – například na židli, nebo si je opřete o stěnu. Tím se pomůže krvi v lepším odtoku a stav se přechodně zlepší.


Když brní ruce a prsty


Další nepříjemností může být mravenčení až brnění horních končetin, zejména rukou a prstů. To bývá během těhotenství způsobeno otokem tkání v zápětí a následným ucpáním cév zásobujících krví horní končetiny (syndrom karpálního tulenu). Objevit se může kdykoliv během jiného stavu. Potíže někdy zmírní zvednutí rukou nad hlavu a kroužení v zápěstí.
Brnění způsobují i potíže s krční páteří. V tomto případě dochází k obtížím nejčastěji v noci či ráno a během dne se stav mírně zlepší. V některých případech pomůže ortopedický polštář. Někomu uleví jemná masáž nebo zahřátí bolavého místa.
Když jsou potíže intenzivní, či se přidruží motání nebo bolesti hlavy je lepší problém konzultovat s lékařem.

 

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek