_V loňském roce u nás zemřelo na tuberkulózu šest dětí

V loňském roce u nás zemřelo na tuberkulózu šest dětí
Datum publikace: 24.03.2015

Na tuberkulózu u nás v loňském roce zemřelo celkem 21 lidí, z nichž bylo šest dětí. Přestože výskyt tuberkulózy je u nás za poslední dva roky na historickém minimu, znamená to problémy. Nízká nemocnost způsobuje potíže s dodávkou léků, vakcíny i tuberkulinového testu.

Výskyt onemocnění TBC u nás stále klesá. Pokud v roce 2005bylo na našem území zaznamenáno celkem 1007 případů onemocnění, tak v roce 2012 jich bylo 611, v roce 2013jen 502 a v 2014 bylo evidováno celkem 514 onemocnění TBC.
„Dánskému výrobci, který doposud BCG vakcínu do ČR dodával, se další export v tak malém množství nevyplácí. Poté co došlo k úplnému výpadku na českém trhu, jsme dojednali dodávku od výrobce polského,“ komentuje situaci hlavní hygienik Vladimír Valenta.
Obdobné výpadky řeší celá Evropa, farmaceutické firmy se soustředí spíš na indický trh či rozvojové země, kde je výskyt TBC častější. „Je stále obtížnější udržovat dostupnost léků, očkovacích látek a diagnostických testů. Tyto situace jsou velmi nebezpečné především s ohledem na ochranu rizikových dětí,“ potvrzuje slova o výpadku profesor MUDr. Vítězslav Kolek, DrSc., předseda České pneumologické a ftizeologické společnosti a České aliance proti chronickým respiračním onemocněním. 

Co je tuberkulóza

Tuberkulóza je infekční onemocnění, přenosné z člověka na člověka, které nejčastěji napadá plíce, napadnout ale může jakýkoli orgán. Původcem onemocnění je bakterie Mycobacterium tuberculosis complex.

Projevy plicní tuberkulózy:

  • Kašel
  • Dušnost
  • Bolest na hrudi
  • Noční pocení
  • Hubnutí

K nákaze dochází po dlouhodobém kontaktu s nemocným, doba nutná k nákaze se uvádí jako osm hodin. 

Očkování proti TBC

V současné době neprobíhá na území České republiky plošné očkování novorozenců tak, jak tomu bylo v minulosti. Očkovány jsou pouze děti z rizikových skupin.Bakterii způsobující TBC objevil 24.3.1882 německý lékař Robert Koch.
Tento den je na celém světě každoročně připomínán jako Světový den boje proti tuberkulóze.

24.3.2015

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek