_Mobilní monitor pro těhotné v domácí péči - novinka mezi nastávajícími maminkami

Mobilní monitor pro těhotné v domácí péči - novinka mezi nastávajícími maminkami
Datum publikace: 07.10.2015

Snad každá těhotná podstoupila kardiotokografické vyšetření v závěru těhotenství („monitor“). Musela kvůli tomu ležet nejméně 20 minut na lůžku, připojená k přístroji v ambulanci lékaře či nemocnice. Tomu by mohl být do budoucna konec. „Wearables“ jak je známe v podobě náramků či hodinek dorazily i do medicíny. Zde v podobě kardiotokografu, který nosí žena na sobě.

To, že nastávající maminka v průběhu těhotenství podstoupí ultrazvukové vyšetření, je dnes zcela automatické a nikdo se nad tím nepozastavuje. Příliš rozruchu nenadělá ani to, když žena vlastní, nebo si na dobu těhotenství zapůjčí, malý, přenosný ultrazvuk, který si odnese domů a používá ho jen z vlastního rozmaru k zobrazování miminka.
Nyní ale technika nabízí i možnost sledování plodu v děloze: monitorovací zařízení je určené pro vyhodnocování životních funkcí plodu.
„Jde o technologii pasivního snímání důležitých životních, která je bezpečná k plodu a nastávajícím maminkám ušetří mnoho stresu s ověřováním, zda je jejich dítě v pořádku a ušetří i čas, který by musely trávit cestou k lékaři, v případě drobných komplikací či nejistot,“ uvádějí recenze.

Mobilní monitor fetálních funkcí

Kardiotokografické vyšetření doma

O co jde? Maminka si připne snímač na břicho a může se s ním volně pohybovat, jak doma, tak třeba v zaměstnání či na ulici. Aplikace v mobilním telefonu umí vyhodnotit životní funkce a zdravotní kondici plodu získává se snímačů informaci bezdrátově. 
Přístroj je určen zejména pro těhotné ve třetím trimestru gravidity a kromě tepu srdce plodu dokáže zachytit a vyhodnotit i činnost dělohy. Jinými slovy, umí odlišit bezvýznamné kontrakce od těch významných, které mohou skončit předčasným porodem.
„Přístroj zaznamenání srdeční frekvenci, dokáže rozlišit, zda plod spí, nebo je bdělý, a dokonce umí vyhodnotit průběžné údaje o růstu a vývoji plodu,“ komentují recenze pod přístrojem.
Použití přístroje je jednoduché. Žena má na břiše snímače, které zajišťují kontinuální přísun potřebných informací. Ty jsou následně přenášeny do chytrého telefonu či ipadu. Monitorovací přístroj se spojí přes Bluetooth s mobilem ženy, ale může posílat informace i jejímu lékaři, který může údaje vyhodnotit a ženu tak má pod kontrolou i mimo svou ordinaci. Potřebné údaje jsou i archivovány, pro případ následné kontroly či porovnání.
„Těhotné maminky je tak možné kdykoli začít sledovat a mít pod kontrolou stav jejich i jejich plodu. To ženám samozřejmě umožňuje prožití klidného spokojeného těhotenství bez strachu a obav,“ uvádějí komentáře.

Mobilní monitor fetálních funkcí

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek