_Těhotné se se změnami teplot špatně vyrovnávají

Těhotné se se změnami teplot špatně vyrovnávají
Datum publikace: 16.05.2011

Tolerance tepla a tepelných rozdílů může být u části těhotných problém. Potrápit umí pobyt v teplých prostorách, ale i studené ruce a nohy.


Změny ve vnímání tepla v těhotenství souvisejí s hormonálními změnami a se zrychleným průtokem krve, které těhotenství doprovází. Ani jedno nastávající maminka nemůže nijak ovlivnit. Hormonální změny zajišťují správný vývoj plodu a zvýšení krevního tlaku souvisí s narůstajícími nároky na zásobování organismu kyslíkem a dostatečným přísunem živin k miminku. Výsledkem pak je špatné snášení tepla, zvýšené pocení, otékání rukou a nohou a zadýchávání se. Jak potíže s teplem přežít?


Základem je dostatek tekutin.


Pokud jste těhotná v létě v létě, mělo by platit, že během dne vypijete až tři litry tekutin. Ideální jsou vody bez cukru a bez bublinek, ovocné šťávy nebo ovocné čaje. To, zda budete pít nápoje teplé nebo studené si zvolte sama podle toho, co vám nejlépe vyhovuje. Platí však, že byste se měla vyvarovat extrémů. Pokud budete pít velké množství chlazených nápojů nebo ledových tříští, riskujete, prochladnutí hlasivek. Kromě toho příliš studených nápojů s ledem není dobré ani pro práci žaludku. Pití horkých nápojů v době parna také není ideální, protože nepřinese dostatečné osvěžení a organismus teplotně ještě zatíží. To co v teplých dnech osvěží a dodá dostatek tekutin je i ovoce. Fajn je například meloun nebo ananas. Obojí je plné vody. Těhotné by se měly vyvarovat pobytu na sluníčku a v přehřátých prostorách. Pokud chcete vyrazit k vodě, na pláž nebo ven jen tak na zmrzlinu, volte místo ve stínu nebo pod slunečníkem. Delší vycházky plánujte na ráno nebo na večer, kdy jsou teploty příjemnější. To samé platí i o větrání. Přes den nepouštějte do bytu sluneční paprsky ani teplý vzduch.
Pokud pracujete v horkých prostorách, domluvte se se zaměstnavatelem na přeřazení v provozu na jiné místo. V horku vám totiž jako těhotné hrozí kolaps z tepla.

Když trápí chlad


Menší část těhotných popisuje opačné problémy - studené ruce, studené nohy a pocit chladna. I to se může stát. Příčinou je nízký krevní tlak. Výhoda těchto stavů je v tom, že pokud je vám zima, tak se můžete podle libosti obléknout. Vhodné ale není dlouhodobé nahřívání se v horké vodě, pobyt v sauně, nebo v páře. Vysoké teplo totiž může být tím, co zpustí předčasné kontrakce, případně to co vám přivodí pocit na omdlení a nevolnost. Když je vám zima tak se zabalte do deky, zalezte si do postele, udělejte si teplý čaj a relaxujte.
Pozor byste si měla dát i na prostory klimatizované. Přechod z chladna do vedra organizmus také zatěžuje. Pokud používáte klimatizaci doma, v práci nebo v autě, snažte se, aby teploty byly příjemné, ale vyvarujte se teplotních šoků.

Je lepší léto, nebo zima?

Pokud miminko teprve plánujte a uvažujete nad tím, zda je lepší prožít s bříškem léto, nebo zimu, vězte, že každé období má svoje. Během léta odpadá nepříjemné oblékání. Každý svetr, kabát nebo bunda zakrývající bříško násobí pocit těžkopádnosti a neohrabanosti. Jako těhotná v létě budete hůře snášet teplo a dusno, změny tlaku a přelet letních bouřek. Budou vám také více otékat nohy a ruce a budete se více potýkat s pocením. Krom toho slunce milovné těhotné těžce nesou, že se nemohou dle libosti vyhřívat na sluníčku a chytat bronz. Během zimních měsíců se nebudete muset tolik vyrovnávat s vysokými teplotami. To ale neznamená, že budete bez potíží. Problémy dělá i přechod ze zimy do tepla a obráceně. Kromě toho hrozí i pády na ledovkách a namrzajících chodnících. V zimních měsících jsou časté i venkovní inverze plné škodlivin, které neprospějí ani vám, ani miminku. Počítat musíte i s tím, že si třeba nedopnete kabát nebo bundu a oželet patně také budete muset kozačky na vysokých podpatcích.Během těhotenství také zapomeňte na zimní sporty, při kterých hrozí pády.

 

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek