_Hyperemesis gravidarum, co se skrývá za názvem komplikací, které trápí vévodkyni Kate?

Hyperemesis gravidarum, co se skrývá za názvem komplikací, které trápí vévodkyni Kate?
Datum publikace: 14.09.2017

Vévodkyně Kate (35), manželka prince Williama (35), očekává třetího potomka. Stejně tak, jako v předchozích dvou případech, trpí komplikacemi zvanými hyperemesis gravidarum. Právě tyto komplikace byly tím, co ukončilo spekulace o soukromí královského páru.

Média o těhotenství spekulovala už delší dobu. Až kvůli hyperemesis gravidarum manželský pár radostnou událost zveřejnil.
Tato až dramaticky znějící komplikace však není ničím vážným a v těhotenství neobvyklým. Jde o těhotenské nevolnosti, se kterými se v těhotenství ženy občas setkají. „Těhotenská nevolnost se vyskytuje zejména v prvním trimestru. Nevolnosti souvisejí s hormonální dysbalancí a obvykle samy odezní,“ komentuje profesor Pavel Calda, gynekolog a porodník ze Všeobecné fakultní nemocnice. V těchto případech se obvykle stav upraví po prvních třech měsících těhotenství. Jen výjimečně přetrvávají nevolnosti déle, někdy až do porodu, ale většinou již v mírné formě.

Co zmírní těhotenské nevolnosti

  • Rozdělení jídla na menší porce
  • Konzumace menších porcí v kratších časových rozestupech
  • Menší potíže dělají jídla lehká a dietní pokrmy
  • Vhodné je začlenit do jídelníčku ovoce a zeleninu
  • Žaludek mohou stabilizovat vývary, pudinky, mléčné výrobky
  • Vhodná jsou jídla bez výrazného aroma
  • Stav naopak zhoršují jídla tučná, smažená

Pokud jsou nevolnosti úporné a hrozila by ženě dehydratace a nedostatek živin, může lékař těhotné ženě doporučit hospitalizaci. „Součástí léčby je krevní rozbor zaměřený kromě jiného na stanovení hladin minerálů. Nedostatek tekutin a minerálů je možné doplnit infuzemi. V případě člena královské rodiny se dá předpokládat, že péče bude velmi pečlivá a lékaři nic nenechají náhodě,“ komentuje porodník.
Kate kvůli nevolnostem omezila své povinnosti. Královská rodina i Anglie se na královského potomka velmi těší a tak těhotenské nevolnosti vévodkyně celé okolí bere s potřebnou vážností.

 Profesor Pavel Calda pracuje na 1. lékařské fakultě a v porodnici u Apolináře. Má za sebou několik tisíc odvedených porodů, pečuje o těhotné a zabývá se ultrazvukovou diagnostikou, jak v těhotenství, tak gynekologii. Je autorem několika knih z oboru porodnictví a gynekologie, publikuje v zahraničí i doma. Kompletní informace o jeho aktivitách jsou na webu www.gynekologporodnik.cz

 

 

 

 


_ Zde klikněte pro zobrazení a přidávání dotazů
Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek