_Těhotenství s toxoplazmózou díl 9.

Dcera, nebo syn? Je pravda, že toxoplazmóza může ovlivnit narození dítěte matky nakažené toxoplazmózou?A skutečně se touto infekcí nakazí častěji lidé RH negativní?

Datum publikace: 07.03.2017
Těhotenství s toxoplazmózou díl 9.

 

Je pravda, že pokud jsem nakažená toxoplazmózou, mám větší pravděpodobnost narození syna než dcery?

Výzkumy ukázaly, že ženy s latentní toxoplazmózou s vysokými hladinami protilátek, tedy ty co se nejspíše nakazily do dvou let před otěhotněním, mají dvakrát větší pravděpodobnost narození syna než dcery, naopak ženy s nízkými hladinami protilátek, tedy spíše ty, co jsou už nakažené dlouho, mají o trochu větší pravděpodobnost narození dcery než syna. Jelikož pohlaví narozeného dítěte může být ovlivňováno ještě mnoha dalšími faktory, nelze jednoduše říci, že by ženy s latentní toxoplazmózou rodily více synů.

Je pravda, že toxoplazmózou jsou více ohroženy Rh negativní osoby?

Osoby s krevní skupinou Rh plus a Rh mínus mají stejnou pravděpodobnost nákazy. Rh negativní osoby jsou však mnohem vnímavější na působení toxoplazmózy. Například ke zhoršení reakčních časů u nich dochází prakticky okamžitě po nákaze a je mnohem větší než u osob pozitivních. U negativních osob je proto mnohem větší pravděpodobnost, že se po nákaze stanou účastníky dopravní nehody.

Zdroj: http://www.toxo.eu/

 

 

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek