_Těhotenství s toxoplazmózou díl 9.

Těhotenství s toxoplazmózou díl 9.
Datum publikace: 07.03.2017

Dcera, nebo syn? Je pravda, že toxoplazmóza může ovlivnit narození dítěte matky nakažené toxoplazmózou?A skutečně se touto infekcí nakazí častěji lidé RH negativní?

 

Je pravda, že pokud jsem nakažená toxoplazmózou, mám větší pravděpodobnost narození syna než dcery?

Výzkumy ukázaly, že ženy s latentní toxoplazmózou s vysokými hladinami protilátek, tedy ty co se nejspíše nakazily do dvou let před otěhotněním, mají dvakrát větší pravděpodobnost narození syna než dcery, naopak ženy s nízkými hladinami protilátek, tedy spíše ty, co jsou už nakažené dlouho, mají o trochu větší pravděpodobnost narození dcery než syna. Jelikož pohlaví narozeného dítěte může být ovlivňováno ještě mnoha dalšími faktory, nelze jednoduše říci, že by ženy s latentní toxoplazmózou rodily více synů.

Je pravda, že toxoplazmózou jsou více ohroženy Rh negativní osoby?

Osoby s krevní skupinou Rh plus a Rh mínus mají stejnou pravděpodobnost nákazy. Rh negativní osoby jsou však mnohem vnímavější na působení toxoplazmózy. Například ke zhoršení reakčních časů u nich dochází prakticky okamžitě po nákaze a je mnohem větší než u osob pozitivních. U negativních osob je proto mnohem větší pravděpodobnost, že se po nákaze stanou účastníky dopravní nehody.

Zdroj: http://www.toxo.eu/

 

 

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek