_Těhotenství s toxoplazmózou díl 8.

Těhotenství s toxoplazmózou díl 8.
Datum publikace: 28.02.2017

Pro všechny nakažené toxoplazmózou je zásadní otázka to, zda je nákaza léčitelná.Dobrá zpráva je, že současná medicína si s infekcí dokáže dobře poradit a to i v případě těhotných žen.

Dá se toxoplazmóza léčit?

Je možné léčit akutní toxoplazmózu, nikoli však vyléčit toxoplazmózu latentní, ve kterou akutní toxoplazmóza samovolně nebo po přeléčení přejde. V naprosté většině případů však akutní toxoplazmóza odezní sama dříve, než je vůbec diagnostikována. Určitě je třeba léčit akutní toxoplazmózu u osob s poškozenou imunitou, například u osob, které jsou po transplantaci orgánů a užívají tak léky na potlačení imunity.
Rovněž je nutné léčit toxoplazmózu u žen, u kterých došlo k nákaze během těhotenství, nebo velmi krátce před otěhotněním. Na toxoplazmózu nezabírají běžná antibiotika určená proti bakteriím či léky proti virům, musí se vždy používat speciální léky (spiramycin, v případě nutnosti a pouze až od 16-18 týdne těhotenství, kombinace sulfadiazinu a pyrimethaminu doplněná o kyselinu folinovou, nebo klindamycin s pyrimethaminem).

Zdroj: http://www.toxo.eu/

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek