_Těhotenství plné citů

Datum publikace: 16.05.2011

Jste těhotná, těšíte se, že si dobu čekání na miminko krásně užijete a místo toho se akorát utápíte v potocích slz? I to se může stát. Za vše mohou hormony, jež s vámi během doby jiného stavu pořádně cvičí.


Hormony v době těhotenství naprosto ovládají tělesné i psychické pochody ženy. Tělo se připravuje na náročné období, během nějž se v děloze bude vyvíjet nový život a zároveň se chystá na náročné okamžiky porodu. Úkolem psychiky je to, abyste miminko přijala za vlastní, měla jste ho rád, toužila se o něj starat a zajistila mu ty nejlepší podmínky pro život.


Co můžete čekat?


Velká většina těhotných je často a rychle dojatá. A k slzám mohou dohnat i situace jinak celkem úsměvné. Nastávající maminky pláčou u pohádek, které jim připomínají vlastní dětství, nebo je u nich »rozhodí« jen to, že dobro zvítězí nad zlem a princ po těžkých útrapách nakonec přeci jen získá ruku vysněné princezny. Slzy spustí i romantické zamilované filmy, ve kterých láska zvítězí nad závistí a překlene všechny nástrahy světa. Těhotné se lehce dojmou i u reklam. Po záběru na dítě objímající matku ve svetru vypraném ve voňavé aviváži, po velké přivítací puse po dlouhém dni, jež korunuje sladký mléčný výrobek, nebo po scénce, kdy si koťátko hledá »náhradní lidskou« maminku, prostě nezůstane jedno oko suché. Tím by byla sice potěšena většina tvůrců filmů a reklam, ale okolí těhotné pozoruje návaly citů s lehkými obavami.


Co s tím?


Nic! Nakupte si hodně kapesníků, najděte si ve svém okolí někoho trpělivého, komu budete svoje uplakané pocity svěřovat, doma všem donekonečna opakujte, že jste těhotná a pláčete prostě »jen tak«, protože to k jinému stavu patří a dojímejte se.


Beznaděj i vztek


Někdy se může stát, že těhotné propadají pocitům beznaděje, zoufalství podráždění a vzteku. I to je dílo hormonální války, která právě probíhá v žilách. Pokud máte náhle dojem, že nic nestíháte, že jste k ničemu a nezvládnete další dny ani péči o miminko, svěřte se s tím kamarádce. Ta vás určitě ubezpečí o tom, že je to jen vaše momentální zdání, nebo vám řekne, že podobnými stavy v těhotenství procházela také. Když nic jiného, nebudete na své pocity plné nejistoty sama, i tady totiž platí, že ve dvou se to lépe táhne. To co by vám mohlo zkomplikovat život, jsou náhlé výbuchy vzteku. Jste-li výbušnější povahy, snažte se uklidnit ihned, jakmile zpozorujete, že se negativní emoce blíží. Co jednou ve vzteku řeknete, by vás mohlo mrzet. Máte-li všech kolem sebe dost, tak na chvíli odejděte, rozchoďte svoje nálady venku v přírodě, nebo počítejte do deseti, ale věci řešte až poté, co se uklidníte. Těhotné často procházejí psychickými změnami, které přímo souvisí s příchodem dítěte do rodiny. Většina žen se na miminko těší od samého začátku. Další část si ale na příchod potomka musí zvyknout. Ne vždy je miminko plánované a ne vždy přijde v úplně pravou chvíli. Pokud bojujete s pocity příjemnými a tím, že si vlastně nejste úplně jistá, zda miminko přišlo v pravou dobu, nechte všechno času. Až uvidíte na ultrazvuku, jak miminku tepe srdíčko, nebo se miminko poprvé otočí tak, že ho ucítíte, pochybnosti se rozplynou a začnete se na něj těšit.


Když jiný stav těhotnou povýší


Některé ženy své mateřství berou jako jakési společenské povýšení a těhotenství vnímají jako něco, co je dělá vážnějšími a uznávanějšími a očekávají, že je tak okolí bude přijímat.
Takové těhotné touží po tom, aby se jich okolí ptalo na to jak se cítí, aby nejbližší projevovali velký zájem o ně a jejich miminko a snaží se pečlivě připravit na všechny situace, které je v těhotenství mohou potkat. Patříte-li do této skupiny, klidně si svoje dny užívejte, vždyť kolikrát v životě si všechno hýčkání, zájem a přítomnost ostatních budete moci vychutnat.


Doba porodu


Část těhotných s blížícím se porodem začne mít obavy z toho, jak vše dopadne. Bojíte se neznáma? Zkuste si projít pár knížek o těhotenství a porodu. Zajděte za kamarádkou, která již má děti, nebo se přihlaste do nějakého kurzu pro těhotné. Většinou je pořádají přímo porodnice. Tam se dozvíte potřebné informace a budete klidnější. Rozhodně ale odmítejte poslouchat tragické historky plné bolesti, křiku a strachu, končící katastrofou, jenž se odehraje přímo na porodním sále, či cestou na něj. Jste-li opačná povaha a raději nechcete příliš vědět, aby vás nepřepadly ještě větší pochybnosti a strach, tak nic nestudujte. Na základní informace se zeptejte svého lékaře a vše další nechejte na personálu porodnice.


Psychika působí i na plod


To na co byste jako nastávající maminka měla při každých změnách pocitů a nálad myslet, je miminko. Vše co v těhotenství prožíváte, prožívá plod také. Plačtivost, strach, obavy z budoucna, to všechno ho ovlivňuje a nějak formuje. Pokud v těhotenství prožíváte deprese, zažíváte vážné životní změny doprovázené emocemi, nemůžete se divit, až vaše miminko bude uplakané. Naopak, většina maminek užívajících si těhotenství plnými doušky má miminko klidné a usměvavé.


Mít dobře postavené hnízdo


Jste těhotná jen pár týdnů a máte nutkavou potřebu kupovat kočárek, postýlku, dupačky a dudlíka? Tak to je v pořádku a okolí by vás mělo jen podporovat! V přírodě jde o naprosto běžný jev, díky němuž si třeba samice staví před porodem pelíšky a hnízda pro své mladé. Těhotenská nákupní horečka je vlastně obdobou tohoto pudu. Prostě chcete zajistit vše, co vaše miminko bude potřebovat, v patřičném předstihu. Máte-li potřebu těchto nákupů, klidně si je s ohledem na vlastní peněženku dopřejte! Nejen že si tím uděláte radost, ale ještě se svým způsobem miminku víc přiblížíte.

 

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek