_Těhotenství a rentgen

Těhotenství a rentgen
Datum publikace: 31.12.2013

Čekáte miminko, ale špatně jste šlápla a musíte absolvovat rentgen kotníku? Zlobí vás zub a bojíte se k zubaři, aby vás náhodou nechtěl rentgenovat? Máte strach, že by takové radioaktivní záření mohlo miminku uškodit?

Většinu žen při pohledu na pozitivní těhotenský test téměř okamžitě napadne, že až do porodu bude nutné vyhýbat se nejen kávě, alkoholu a cigaretám ale i rentgenovému záření. Co ale dělat, když během těhotenství rozbolí zub, nebo přijde úraz?

Bolavý zub, rtg a těhotenství

Když je miminko plánované, je vhodné preventivní zubní ošetření absolvovat dřív, než těhotenství nastane. „Než se začnete snažit o miminko, zařiďte si všechna potřebná stomatologická ošetření. Předejdete tak případným nepříjemnostem v těhotenství,“ radí MUDr. Veronika Péková z pražského dentálního centra Podkovka.
Co ale dělat, když se bolavý zub a těhotenství přihlásí zároveň? „Rozsáhlejší ošetření se většinou odkládají na období po porodu. Do té doby se chrup provizorně ošetří,“ vysvětluje lékařka. Vzhledem k tomu, že zubařský rentgen nás ozáří jen 0,01 milisieverty (mSv), nedoporučuje se toto ošetření pouze v prvním trimestru, případně po konzultaci s porodníkem. „Přibližně stejnou dávku záření obdržíme během nepřetržitého pobytu po dobu 1,5 dne v přírodě,“ přibližuje Mgr. Jana Rozenová z ÚJV Řež, a. s., (dříve Ústav jaderného výzkumu). V tomto ohledu se tedy není čeho bát.


Dobrou zprávou pro nastávající maminky je i to, že většinu stomatologických zákroků lze provést bez rentgenového snímku.
U stomatologického ošetření většina gravidních žen mívá obavy i z aplikace anestezie. I to je ale celkem zbytečné. Anestezie se v těhotenství nedoporučuje kvůli obsahu adrenalinu, jenž by mohl vyvolat komplikace. Ale pozor! Anestetikum, které použije k ošetření stomatolog, obsahuje mnohonásobně nižší množství adrenalinu než je jeho množství, které tělo samovolně vyplaví v reakci na bolest nebo stres, které doprovází bolest zubů a strach ze zubařského křesla. „Anestetikum pro lokální ošetření lze podat v jakékoli fázi těhotenství. Zanedbání ošetření by nastávajícím maminkám mohlo uškodit mnohem víc, než aplikace této látky,“ upozorňuje stomatoložka.

Zlomenina nebo výron

Devět měsíců je dlouhá doba a ne vždy se povede tak dlouho se vyhýbat jakýmkoliv úrazům. Špatné našlápnutí, uklouznutí či náraz se přihodí jedna dvě. Pokud to následný zdravotní stav vyžaduje a je třeba udělat RTG snímek, není důvod k panice. Státní úřad pro jadernou bezpečnou na svých internetových stránkách uvádí, že rizika spojená se standardními vyšetřeními jsou velmi malá.
Míra možného poškození zárodku, nebo plodu, je závislá jak na dávce záření absorbované v děloze, tak na stadiu nitroděložního vývoje. Riziko vzniku budoucích vývojových vad zárodku v důsledku ozáření je nejmenší do 3. týdne těhotenství a také v pozdních fázích těhotenství.


„Intenzita rentgenového záření se vzdáleností snižuje, takže vyšetření částí těla, které nejsou v bezprostřední blízkosti dělohy, plod v podstatě neovlivní,“ vysvětluje Jana Rozenová. „Při rentgenování gravidních žen se navíc používají speciální ochranné pomůcky, které zabrání dopadu záření na chráněnou oblast,“ dodává odbornice.
Jestli jste tedy nějak špatně šlápla a kotník vás bolí, případně natekl, nebo jste si například narazila rameno či zápěstí, vyhledejte lékařskou pomoc. Hned v úvodu lékařské konzultace však lékaře upozorněte na to, že jste těhotná a uveďte i aktuální týden těhotenství. Po této informaci by lékař měl rozhodnout o bezpečném ošetření, které vám pomůže a miminku neublíží.

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek