_Sluneční paprky jsou v plné síle. Naučte se zmírnit popáleniny

Datum publikace: 01.06.2019

Sluneční paprsky jsou pro pokožku lidského těla nebezpečné. Velké problémy mohou způsobit zejména malým dětem a lidem se světlou pokožkou.

Proč vadí sluníčko dětem

Dítě na svět přichází s pokožkou, která není plně vyzrálá. Má nízkou rohovou vrstvu a nemá dostatečně vyvinuté kožní buňky produkující pigment melanin. Z toho důvodu je pokožka malých dětí velmi citlivá na působení UV záření.
Podobně na tom jsou i dospělí lidé s tzv. nízkým fototypem. „U těchto lidí je velmi snížená tvorba pigmentu. Tito jedinci mívají světlé oči, světlé vlasy a světlou pokožku, která obsahuje jen minimální množství hnědého pigmentu melaninu,“ popisuje MUDr. Monika Arenbergerová z Dermatovenerologické kliniky Královské Vinohrady v Praze.

Jak sluníčko škodí

Sluneční paprsky jsou velkou zátěží pro pokožku. Vysušují jí, poškozují kolagenní a elastická vlákna a tím urychlují proces stárnutí a tvorby vrásek.
Sluneční paprsky však mohou přivodit mnohem vážnější komplikace. Jejich intenzívní působení na nechráněnou pokožku může způsobit až popáleniny II. stupně, pro které je typické zčervenání pokožky, vysoká bolestivost a tvorba puchýřů.
„Opakované spálení pokožky, zejména v období dětství, je dáváno i do přímé souvislosti s rozvojem zhoubných nádorů pokožky, zejména s rozvojem melanomu,“ vysvětluje lékařka.

Co dělat, když ke spálení dojde?

V rámci prevence vzniku kožních nádorů je nejlepší úplně zamezit vzniku slunečních popálenin. K tomu účelu slouží zejména přípravky vybavené UV filtrem.
Pokud však ke spálení dojde, je nutné pokožce věnovat patřičnou péči.
„V okamžiku, kdy si rodiče všimnou, že má dítě červenou pokožku, případně si toho všimnou dospělí sami u sebe, je nutné okamžitě zabránit dalšímu kontaktu slunečních paprsků s pokožkou.
K další laické péči by mělo patřit ošetření spálené pokožky přípravky k tomu určenými. V rámci domácí péče je možné použít přípravky obsahující regenerační výtažky z rostliny Aloe vera nebo přípravky obsahující Panthenol.
Cílem použití těchto přípravků je zchlazení přehřáté pokožky, dodání potřebné hydratace a podpoření procesů hojení pokožky. U každého spálení pokožky je nutné si uvědomit, že každá popálenina je vysoce bolestivá, někdy je proto vhodné postiženému podávat i bolest tišící léky,“ vysvětluje lékařka.

Kdy je třeba vyhledat lékaře

Takto vedená péče je možná u popálenin menšího rozsahu I. stupně, které se projevuje zčervenáním pokožky bez tvorby puchýřů.
U rozsáhlejších popáleni prvního stupně, či u popálenin II. stupně, kdy na pokožce dojde k vytvoření puchýřů, je vhodné vyhledat odborné lékařské ošetření. „To je namístě zejména u malých dětí, kde je postižena větší část pokožky, u chronicky nemocných lidí a u všech popálenin většího rozsahu,“ doporučuje lékařka.
Součástí domácí péče by mělo být i podávání dostatečného množství tekutin a zamezení přístupu na sluníčko po dobu hojení pokožky.

 

Autor: Barbora Neubergerová

 

 

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek