_Slunce se vrátilo, chraňte pleť ratolestí i svou

Datum publikace: 12.04.2018

Jaro je tady a s ním vysvitlo sluníčko dopadající na naši pokožku. Pleť je ale před škodlivým UV zářením zapotřebí chránit. Škodlivé paprsky můžou stát i za rakovinou kůže.

Intenzívní působení slunečních paprsků vede ke spálení pokožky. Pokud dojde k zarudnutí kůže, tak je zle, to je první známka termického poškození pokožky. To už škodlivé paprsky porušily svrchní části pokožky a obvykle následuje loupání. Takovým věcem musíme za každou cenu předcházet. Jak na to?

Myslete na to že:

*Slunce proniká sklem a opaluje ve stínu.

*Dobře si hlídejte, kolik času na slunci strávíte. Čas strávený na sluníčku by měl odpovídat vašemu fototypu. Rozhodně není doporučeno být na slunci „přes oběd“. To znamená asi od půl dvanácté do třetí odpolední. Leda, že byste měli slunečník a krém s vysokým UV filtrem. I tak ale opatrně.

*Vždycky vybírejte opalovací krémy s vysokým faktorem, případně voděodolné přípravky. Při výběru se poraďte se svým dermatologem, nebo alespoň s lékárníkem. Používejte ale minimálně SPF 30.

*Před sluníčkem, hlavně děti, je možné chránit i speciálními oblečky, které umožní i koupání.

*Chránit se je třeba nejen ve volné přírodě, ale i ve městě, na ulicích, v parcích a podobně

Předcházejte podráždění

Jakmile je kůže podrážděná od sluníčka a spálená, nastává problém. Prvním rizikem je rozvoj rakoviny kůže. Druhým, urychlené stárnutí pleti. „Je potřeba, aby si lidé v Česku uvědomili, že opálení je známkou poškození pokožky, nikoli známkou krásy. Slunci bychom se měli vystavovat minimálně a být dobře chráněni,“ říká MUDr. Hana Obluková z Dětského kožního oddělení Pediatrické kliniky Fakultní nemocnice Brno.

Když už ke spálení pleti dojde. Můžete ji v první fázi kůži zchladit jogurtem. Mějte ale na paměti, že se jedná spíše o babskou radu, nejjednodušší a nejlevnější řešení. Jinak je vždycky lepší koupit přípravek na ošetření spálené pokožky, s výběrem může poradit lékárník.

Podle lékařky je také dobrou první pomocí studená sprcha, hydratace tělovým mlékem s Aloe vera a vitaminy C nebo E. Stejně tak je důležité pít hodně tekutin. Na příště spálená místa nechte zakrytá pod oblečením.

Autor: Zuzana Zelenková


Fyzioterapeutka Ida Hurtíková pracuje se ženami ve všech obdobích jejich života. Dříve na gyn.-por. klinice U Apolináře, nyní v soukromé praxi. Věnuje se ženám s diagnózou funkční sterility, s bolestmi v oblasti pánve, s uro/gynekologickými problémy a také těhotným ženám. Více na www.somatherapia.cz.


_ Zde klikněte pro zobrazení a přidávání dotazů
Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek