_Silvestrovský přípitek v těhotenství není nutné vynechávat

Silvestrovský přípitek v těhotenství není nutné vynechávat
Datum publikace: 29.12.2014

Je pro nastávající maminky novoroční přípitek tabu? Podle odborníků tomu tak být nemusí!Sklenička šampaňského vyvíjejícímu se miminku nijak neublíží…

Pokud se nastávající maminky obávají jedné dvou skleniček sektu během silvestrovské noci, jsou jejich obavy zbytečné.
„Jednorázová konzumace jedné dvou skleniček sektu či vína, určitě nezpůsobí ztrátu těhotenství, ani nijak negativně nezasáhne do vývoje plodu, nastávající maminky se tak silvestrovského přípitku nemusejí nijak obávat,“ vysvětlil pro ABCtěhotenství profesor MUDr. Pavel Calda CSc. z Gynekologicko-porodnické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. 
 

Alkohol a těhotenství – nejčastější mýty

Nastávající maminky, víte , jak je to s alkoholem v těhotenství? Nebo vás straší a matou zažité mýty?
Abyste měly ve věci jasno, vybrali jsme nejčastěji tradované mýty a nechali jsme je okomentovat profesorem MUDr. Pavlem Caldou
 CSc. z Gynekologicko-porodnické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Pokud žena otěhotní ze styku, jeho součástí bylo pití alkoholu, bude dítě postižené a žena by měla podstoupit přerušení těhotenství.

Jednorázová konzumace alkoholu v době početí nijak neovlivní kvalitu spermií a vajíček, takže v tomto směru do vývoje plodu nemůže nijak zasáhnout. Kvalitu pohlavních buněk a následný vývoj dítěte může ovlivnit pravidelná, dlouhodobá konzumace v době před početím, a v případě ženy i v době po početí.

Pití alkoholu v prvních dnech těhotenství, tedy v období, kdy žena ještě neví o tom, že je těhotná, je pro plod velmi nebezpečné. 

I zde platí, že vadí pravidelný nadměrný příjem alkoholu. Jednorázové požití několika málo skleniček alkoholu by nemělo být nebezpečné. I když je samozřejmě pravda, že pokud žena pánuje těhotenství, mělo by být součástí tohoto plánování i vynechání alkoholu.

Pravidelné pití kvalitního alkoholu v malém množství v průběhu celého těhotenství je bezpečné…

Toto je zcela opačný názor, než jsou dva předchozí, a asi jej nelze plošně doporučovat. Ve světě byly provedeny v tomto směru jen ojedinělé studie a informací je velmi málo.
Kromě toho termín „malé množství“ je velmi relativní. Určit jaké množství a v jakých dávkách je bezpečné, nelze. Každý člověk má vůči alkoholu jinou toleranci, každému jinak funguje metabolismus a podobně, takže plošně doporučovat pravidelnou konzumaci alkoholu zcela jistě není moudré a rozumnou dávku alkoholu není možné v tomto smyslu definovat.

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek