_Chytré pomůcky, které vám zpříjemní kojení

Chytré pomůcky, které vám zpříjemní kojení
Datum publikace: 26.04.2015

Kojení může mnohé maminky přivést do rozpaků. Špatný tvar bradavky, unikající mléko i nevhodná podprsenka, s tím vším je možné se v době kojení setkat…

 

Kojící podprsenky

Kojit s běžnou podprsenkou je nepraktické. Většině maminek je v době kojení jejich původní podprsenka v důsledku nalití prsů malá a navíc je nepraktická, protože je nutné jí při každém kojení svlékat.
Správně vybraná kojící podprsenka by měla:

  • dobře sedět
  • mít pevná ramínka, která se nezařezávají
  • mít snadné rozepínání košíčků
  • být z prodyšného materiálu

Pokud má podprsenka tenká ramínka, tak nejen, že se zařezávají, ale navíc mohou způsobovat bolest zad.
S výběrem podprsenky mohou pomoci ve specializovaných prodejnách, kde prodavačka poradí s velikostí a kde je i možné podprsenku vyzkoušet a vybrat tu, která se nejvíc líbí a nejvíc vyhovuje. 

Chrániče prsních bradavek

Bolavé, rozpraskané bradavky je možné chránit gumovými či gelovými chrániči bradavek. Tyto chrániče se vkládají přímo do podprsenky a svým tvarem zabraňují tření a kontaktu citlivé bradavky s látkou spodního prádla.
Chrániče navíc umožňují bezproblémové ošetření bradavek mastičkami a brání před umazáním podprsenky mastičkami.
Chrániče se dají používat od prvních dní kojení. K dostání jsou jak v pevných prodejnách, tak na internetu. 

Hydrogelové tampóny

Tyto tampóny jsou určeny k léčbě a prevenci vzniku bolestivých ragád na prsních bradavkách.
Hydrogelové tampóny napomáhají obnově poraněné kůže bradavek. Velkým plusem je to, že bradavku hydratují, čímž podporují „vlhké hojení“.
I tato pomůcka je k dostání v eshopech či pevných prodejnách v mnoha provedení.

Formující kloboučky prsních bradavek

Formující kloboučky používají maminky, které mají anatomicky nesprávně tvarované bradavky, to znamená, že mají bradavky vpáčené, nebo ploché. Takový tvar bradavek znemožňuje dítěti se k bradavce přichytit a sát.
Dobrou pomůckou v těchto případech jsou kojící kloboučky, které pomohou bradavku vytvarovat. Kloboučky je vhodné začít nosit už v době posledních měsíců těhotenství. Jejich aplikace by měla být postupná, přičemž doba, po kterou je žena má, by se měla kontinuálně prodlužovat.
Kloboučky jsou různých velikostí a různých tvarů, takže maminky mají z čeho vybírat. 

Sběrače – mističky – na mateřské mléko

Tato pomůcka je vhodná pro všechny kojící maminky, které mají problémy s únikem mateřského mléka, ať již v době mezi kojením, či během kojení, kdy mléko odkapává z druhého prsu.
Sběrače mléka se vkládají do podprsenky, jejich bonusem navíc je to, že bradavky i chrání před třením o spodní prádlo. Zachycené mléko je možné následně uchovat k pozdějšímu použití. 

Kojící tampóny (vložky) do podprsenky

Tampóny se vkládají přímo do podprsenky a tím jí chrání před drobným únikem mateřského mléka. Tampónů je k dostání celá řada, některé jsou obohacené dezinfekčními či hojivými látkami.

Odsávačka mateřského mléka

Odsávačky se hodí maminkám, které mají vpáčené či ploché bradavky, nebo maminkám, jejichž miminko nemá dostatečně vyvinutý sací reflex. Velkým pomocníkem je i pro ženy, které mají zvýšenou tvorbu mateřského mléka či musejí z nejrůznějších důvodů přechodně či trvale odstříkávat.
Odsávaček je celá řada a liší se principem odsávání mléka. Některé dokonce umožňují i odsávání z obou prsů najednou.
O výběru odsávačky je vhodné se poradit s pediatrem, či prodavačem ve specializovaných prodejnách. 

Kojící válce

Kojící a polohovatelné válce zvýší pohodlí maminek během kojení. Válcem si maminky mohou podepřít ruku, či si je mohou dát za záda, aby se jim během kojení pohodlně sedělo a záda je nebolela. Válce lze následně používat i jako fajn relaxační pomůcku.

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek