_Sedm nejčastějších otázek, které trápí ženy s endometriózou

Sedm nejčastějších otázek, které trápí ženy s endometriózou
Datum publikace: 20.04.2013

Na co se nejčastěji ptají ženy s diagnózou endometrióza? Jakou mají šanci stát se matkou, i na to, zda je jejich nemoc těhotenství nějak ovlivní…

 

1) Trpím endometriózou, budu mít děti?

To, že jste onemocněla, ještě neznamená, že nikdy nebudete mít děti. Mnoho žen s endometriózou může mít děti a je dokonce několikanásobnými matkami.
Velmi důležité ale je těhotenství neodkládat, protože nemoc zvyšuje riziko problémů při otěhotnění a právě endometrióza je jedním z nejčastějších důvodů neplodnosti. Velmi záleží na tom, kde se nachází ložiska endometriózy, zda máte také srůsty a případně cysty. Velkou roli hraje váš věk i celkový zdravotní stav.

2) Vyléčí se endometrióza těhotenstvím?

Jde o velmi častý mýtus, který bohužel někdy šíří i sami lékaři a tím přivádějí do rozpaků své pacientky. Těhotenství skutečně může způsobit potlačení některých příznaků nemoci, ale nejde o léčbu v pravém slova smyslu. Některým ženám se endometrióza po porodu vrátí a jiným se naopak objeví.
Pokud uvažujete o dítěti, neměla byste těhotenství odkládat. Na druhé straně, pokud se necítíte na to být matkou, je nesmysl se snažit otěhotnět jen kvůli radám okolí.

3) Jaký budu mít sexuální život?

Mezi projevy endometriózy často patří bolesti při pohlavním styku nebo po něm. Ty mohou být způsobeny srůsty, ložisky endometriózy i celkovou "nepohodou" v oblasti pánve. 
V žádném případě není vaše chyba, když máte bolesti při sexu. Proto se přestaňte obviňovat a hledejte řešení. Místo výčitek je lepší sáhnout po praktikách, které budou vyhovovat vám oběma. Orální sex, vzájemná masturbace nebo třeba použití vibrátoru může být příjemnou změnou a hlavně u nich nehrozí bolesti. Na místě je i návštěva sexuologa.

4) Jak mám zvládat nemoc, když chodím do zaměstnání, nebo studuji?

Pokud máte se svým nadřízeným nebo svými vyučujícími dobré vztahy, řekněte jim o své nemoci a vysvětlete jim, že za vaší absencí nebo zhoršeným výkonem není vaše lenost nebo neschopnost, ale endometrióza.
Snažte se společně najít řešení, které bude vyhovovat oběma stranám. I když je to těžké, je lepší, když budete o své nemoci mluvit, než ji skrývat.

5) Co mám dělat, když mi okolí nerozumí?

Nezůstávejte sama se svou nemocí a snažte se mezi svými kamarádkami najít ženy se stejnou diagnózou. Mnoho lidí o endometrióze ani neslyšelo, a tak neví, jak se k vám chovat. Umožněte jim přístup k informaci o vaší nemoci, ať se seznámí s potížemi, které vás trápí.
Stejně tak je dobré, když budete otevřeně mluvit o tom, jak se cítíte, a co by vám mohlo pomoci. Nestyďte si říct o pomoc třeba s přípravou jídla nebo nákupem, když se necítíte dobře.

6) Jsem zoufalá a mám pocit, že skončím na psychiatrii, ale nechci být za blázna.

Jednou z možností, jak zvládat chronické bolesti jsou antidepresiva, které vám může předepsat i váš praktický lékař. Tyto léky totiž dokážou nejen léčit projevy deprese, jako jsou pocity smutku, beznaděje a zoufalství, ale také zablokovat neurotransmitery, které do mozku nesou informace o bolesti. Proto vám mohou pomoci lépe snášet bolest, aniž byste musela užívat vysoké dávky analgetik. Užívat antidepresiva rozhodně není vaše prohra a nebudete kvůli tomu za „blázna“.

7) Připadám si tak osamělá. To jsem jediná, kdo má endometriózu?

Endometrióza je jedním z vůbec nejčastějších gynekologických onemocnění. Postihuje zhruba každou desátou ženou v plodném věku. Na celém světě žije asi 176 milionů žen s touto nemocí a podle odhadů se jen v Česku nemoc týká zhruba 250 tisíc žen. Mezi nimi můžete být vy sama, vaše sestra nebo kamarádka. I kvůli ženám jako jste vy, je nutné o endometrióze mluvit nahlas. 

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek