_Deprese v jiném stavu mohou ohrozit matku i dítě

Deprese v jiném stavu mohou ohrozit matku i dítě
Datum publikace: 22.05.2011

Těhotenské deprese podle odhadů postihují až jednu ze čtyř nastávajících matek. Většina těchto stavů není nijak významná, netrvá déle než pár dní a spontánně odezní. Jsou ale situace, kdy těhotná potřebuje odbornou pomoc.


K těhotenským depresím mají většinou vyšší sklony ženy, které trpí poruchou nálad v době menstruace. Ovšem tato skutečnost není rozhodujícím kritériem k tomu, zda u ženy deprese v těhotenství propukne, či nepropukne. Rizikovým obdobím pro rozvoje těhotenských depresí bývají první tři měsíce gravidity. To je způsobeno tím, že se žena vyrovnává s tím, že bude matkou. Součástí přijmutí této skutečnosti jsou například i obavy ze zdárného průběhu těhotenství, strach z průběhu porodu, strach o zdraví své i dítěte a v neposlední řadě i změna ve společenském a rodinném životě, které těhotenství a následně mateřství přináší.
Náchylnější k depresím jsou pak matky, které své rodičovství neplánovaly a jsou tak náhlou změnou zaskočeny, či ženy, jež nemají zcela vyjasněné rodinné vztahy a potřebné rodinné a sociální zázemí. Při změně nálady je třeba rozlišit, zda jde jen o krátkodobé zakolísání nálady, které nic neznamená a k těhotenství patří, nebo zda jde skutečně o těhotenskou depresi.
Když je pokles nálady krátkodobý a trvá den dva a nijak nenaruší život ženy, nic se neděje. Pokud ale změna nálady trvá týden dva beze změny k lepšímu, je nápadná a nelze ji vysvětlit rozumnými argumenty, je třeba se nad tímto stavem zamyslet.


Jaké jsou projevy deprese


- pocity svíravého smutku, případně extrémní výkyvy nálad, apatie, zmatenost v úsudku
- vleklé plačtivé nálady doprovázené neopodstatněnou úzkostí
- pokles nálady doprovázený nezájmem o okolní dění i sebe samu
- poruchy spánku – nadměrná spavost, či naopak nespavost
- poruchy jídelních návyků, které se mohou pohybovat mezi úplným odmítáním jídla až po chorobné přejídání se, nebo patologické upnutí se k jedné potravině
- neschopnost soustředit se, uvažovat a rozhodovat o základních věcech
- nezájem v péči o sebe, nevysvětlitelné změny v hygieně, patologicky zvýšená hygiena, nebo naopak náhlá absence hygieny a návyků v péči o sebe (nezájem o oblékání apod.)
- nezájem o očekávané dítě
- pocity spojené se sebeobviňováním, případně myšleny ne sebevraždu a sebepoškození


V okamžiku, kdy se u těhotné vyskytnou tyto příznaky, případně se její chování jinak nápadně změní, je třeba kontaktoval lékaře a žádat ho o konzultaci. Těhotenské deprese totiž neohrožují jen samotnou ženu, ale mohou zkomplikovat celé těhotenstvím a jsou hrozbou i pro nenarozené dítě. Vedle toho snížená schopnost ženy normálně fungovat a snížená kvalita života těhotné je těžkostí pro celé její nejbližší okolí. U těhotných s depresí není doporučována samoléčba pomocí bylin. Jejich užívání v době těhotenství nemusí být s ohledem na dítě bezpečné. Řada bylin obsahuje látky, které jsou rizikové a mohou například způsobovat návyk, mohou vyvolat předčasné kontrakce, způsobit krvácení, alergické reakce apod. Na místě není ani samoléčba pomocí léků, které jsou předepsány někomu z rodiny, či přátelům a to ani přesto, že tyto osoby tvrdí, že jim léky pomáhají a nepozorují při jejich užívání žádné vedlejší účinky. Ne všechny léky nastávající matky mohou užívat. Těhotenská deprese je stavem, který vyžaduje odbornou péči psychologa, či psychiatra, který doporučí způsob jejich léčby.

 

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek