_Rýma a astma, nemoci, které spolu víc než jen souvisejí

Datum publikace: 15.04.2012

Ačkoliv se může zdát, že tyto dvě nemoci spolu nemají mnoho společného, opak je pravdou. Často podceňované „banální“ onemocnění chronickou rýmou představuje ve skutečnosti závažný rizikový faktor pro rozvoj bronchiálního astmatu. 

Průběh onemocnění a případný rozvoj astmatu nebo dalších komplikací je v počátečních fázích dán především genetickou výbavou pacienta a faktory vnějšího prostředí, kterým je vystaven. Riziko rozvoje astmatu u pacientů s chronickou i také nealergickou rýmou je 3x – 4x vyšší než u pacientů bez rýmy. „Pokud se alergická rýma objeví jako první onemocnění dítěte, zvyšuje se riziko vzniku astmatu oproti zdravé populaci dokonce až čtyřnásobně,“ uvádí alergoložka MUDr. Ester Seberová. 

Co mají společného

  • jedná se o chronická zánětlivá onemocnění dýchacích cest (v případě alergické rýmy jde o postižení horních cest dýchacích, zatímco u astmatu jsou zánětem postiženy dolní cesty dýchací);
  • až 70 % astmatiků má současně alergickou rýmu, zatímco nejméně polovina pacientů s alergickou rýmou má astma nebo alespoň zvýšenou reaktivitu průdušek;
  • obě onemocnění mají společnou genetickou dispozici k atopii, ve většině případů reagují na stejné spouštěče a u obou má průběh alergického zánětu podobný charakter;
  • alergická rýma neohrožuje život, ale trojnásobně až čtyřnásobně zvyšuje riziko rozvoje astmatu;
  • obě onemocnění mají dlouhodobý průběh s kolísavou intenzitou;
  • alergická rýma se objevuje sezónně i celoročně, astma celoročně.

 Co je alergie

Alergie je přemrštěná a neodpovídající reakce organismu na podněty, které jsou pro běžného člověka neškodné.
Mezi nejčastější potíže patří kožní vyrážka, respirační potíže, záněty očních spojivek či astma.
Nejvážnější formou alergické reakce je anafylaktický šok, který bez rychlé lékařské pomoci může způsobit smrt. 

Co je alergická rýma?

Alergická rýma je jedním z nejčastějších chronických alergických onemocnění horních cest dýchacích, které podle kvalifikovaných odhadů postihuje asi 20 % lidí na celém světě. Mnoho z nich si přitom nepřipouští, že by jejich rýma mohla být chronické povahy, a proto se neléčí vůbec anebo nesprávně pomocí volně prodejných léků – např. nosních kapek.
Alergickou rýmu můžeme rozdělit podle typů příznaků na celoroční a sezónní, nebo podle délky trvání na persistující a intermitentní. I sezónní rýma může být (a většinou je) persistující, pokud trvá déle než měsíc. Každá rýma (intermitentní i perzistující) může být podle intenzity mírná, středně silná nebo silná podle toho, jak moc pacienta obtěžuje, brání mu v denních činnostech a narušuje spánek.
Součástí alergické rýmy může být i zvětšená nosní madle, kvůli které dítě huhňá a dýchá otevřenými ústy, záněty nosních dutin, či opakované záněty středouší. Pokud jsou tyto problémy skutečně spojeny s probíhající alergií, dochází ke zlepšení až vymizení potíží v okamžiku, kdy dítě dostane odpovídající léčbu. 

Nejčastější projevy alergie:

  • Sezónní alergici trpí především akutními obtížemi, jako je svědění očí, nosu, horního patra v ústech či v uších, kýchání nebo zvýšený výtok z nosu.
  • Celoroční alergici mívají poruchy nosní průchodnosti, tedy ucpaný nos. Až 70 % pacientů má navíc i alergický zánět spojivek, který se nejčastěji projevuje pálením a slzením očí.
  • U některých alergiků se mohou v době alergické reakce objevit i poruchy čichu, bolesti hlavy, zvýšená teplota, únava, ospalost a další celkové příznaky, které jsou mnohdy podobné chřipce.  

Vznik alergické rýmy 

Projevy alergické rýmy přichází většinou nečekaně. „Stačí krátký kontakt s alergenem a během několika minut se rýma spustí. Stejně rychle, jako se příznaky objeví, mohou při odstranění alergenu odeznít. Alergeny vyvolávající nosní obtíže venku jsou nejčastěji pylová zrna a spory plísní. V interiérech k významným alergenům řadíme roztoče a různé částečky zvířecích či hmyzích těl, “popisuje lékařka.
Pyly jsou ve vzduchu obsaženy ve stovkách na metr3 vzduchu.
Roztoči jsou ve vnitřních prostorách obsaženy v tisících na gram prachu.
Chronická rýma je spojena i s nespecifickou dráždivostí nosní sliznice. To znamená, že stejné potíže vznikají působením také jiných dráždivých podnětů (např. cigaretový kouř, parfém, intenzivní vůně, změny teploty vzduchu atd.).

Alergická rýma neohrožuje, ale … 

Ačkoliv alergická rýma život pacienta neohrožuje, má značný dopad na kvalitu jeho života. „Výsledky nedávného průzkumu ukázaly, že každý třetí dospělý má kvůli alergickým příznakům problémy s pracovní výkonností, a více než polovina pacientů má potíže se spaním. Onemocnění negativně ovlivňuje také studijní výsledky u dětí a mládeže. Nemoc však nepředstavuje velkou zátěž pouze pro pacienta, ale i pro zdravotnický systém. Přímé náklady na léčbu alergické rýmy v Evropě se odhadují na 1 až 1,5 bilionu eur za rok. Další výdaje zahrnují nepřímé náklady způsobené sníženou pracovní produktivitou a absencí ve škole či v práci,“ popisuje MUDr. Ester Seberová. 

Vyšetření na alergii

Pokud dojde k vyslovení podezření na probíhající alergii, je namístě alergologické vyšetření. „To se provádí buď stanovením protilátek proti alergenům z krve pacienta, nebo testování alergeny na kůži. Výsledky stanovení protilátek jsou známy do několika dní, výsledky kožního testu se odečítají po 15-20 minutách po jejich aplikaci. Obě vyšetření neznamenají pro pacienta žádnou zátěž,“ upřesňuje lékařka. 

Jaké jsou možnosti léčby

U každého alergika je důležitá prevence kontaktu s alergeny, na které je přecitlivělý.
Existují dlouhé seznamy doporučených postupů, z nichž lze jen pro ilustraci uvést jen některé: 

Léčba alergické rýmy probíhá na několika úrovních.

Aby si pacient nepřivodil budoucí komplikace, je nutné aktivně přistupovat jak k preventivním opatřením, tak, v případě nutnosti, i k léčbě celého komplexu alergických onemocnění.

1)         Zavedení a dodržování bezalergenového režimu:

Snížit počet běžných vzdušných alergenů je sice obtížné, ale pro každého alergika existují individuální doporučení, která pomohou zmírnit onemocnění a snížit riziko komplikací.

V případě alergie na roztoče se doporučuje:

  • výměna ložního prádla jedenkrát týdně a praní při teplotě minimálně 60 °C;
  • používat matracový chránič;
  • odstranit z pokojů koberce;
  • utírat prach z nábytku dvakrát týdně;
  • stírat podlahu na vlhko;
  • ošetřit mrazem plyšové hračky (hračky se ponechají v mrazničce při teplotě minimálně – 15 °C). 

V případě alergii na zvířata

  • Odstranění zvířete u bytu alergika

V případě pylových alergií

  • Omezení větrání v době květu problematické rostliny
  • Omezení pobytu venku
  • Používání speciálních protipylových sítí do oken, či čističek vzduchu 

2)         Farmakoterapie:

Léky se podávají buď ve formě tablet, nebo roztoků. Velmi účinná je také léčba aplikovaná přímo na sliznici nosu. Její hlavní výhodou je rychlé účinkování. Zároveň nejméně zatěžuje organismus.
Jednotlivé skupiny léků se liší svým mechanismem účinku a je třeba odlišit zejména léky k akutnímu odstranění obtíží a léky soustavně dlouhodobě podávané k zabránění rozvoje onemocnění. Který lék a jak užívat se dozví pacient na základě výsledků alergologického vyšetření od svého lékaře. V případě nouze je možné některé léky k akutnímu použití i zakoupit bez předpisu, ale lékaři varují před jejich dlouhodobým užíváním bez lékařské kontroly.
K nejčastěji žívaným lékům v léčbě alergické rýmy patří antihistaminika, topické nosní steroidy, kromony,  dekongestiva, u pacientů se současným astmatem antileukotrieny. Příznivý vliv mají i solné roztoky k výplachům nosu. 

3)         Alergenová imunoterapie ( alergenová vakcína)

Její podstata spočívá v regulovaném přívodu alergenu přímo do organismu s cílem navodit specifickou toleranci tohoto alergenu. Touto metodou neléčíme jen alergickou rýmu, ale i celkově alergii v celém organismu. 

„Ačkoliv alergická rýma nepatří mezi závažné nemoci, je rizikovým faktorem pro rozvoj dalších onemocnění, především bronchiálního astmatu. Proto v žádném případě nelze alergickou rýmu podceňovat. Pacienti, kteří jí trpí, mají dnes k dispozici řadu moderních léků. Je však potřeba, aby navštěvovali svého alergologa pravidelně a konzultovali s ním svůj zdravotní stav i případné obtíže spojené s alergickou rýmou v každodenním životě. Pouze odborník může provést všechna potřebná vyšetření a kdykoliv přizpůsobit léčbu pacienta jeho aktuálním potřebám,“ zavírá lékařka. 

 

 

 

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek