_Rachejtle a dělobuchy mají ročně na svědomí desítky vážných zranění, jsou mezi nimi i děti

Rachejtle a dělobuchy mají ročně na svědomí desítky vážných zranění, jsou mezi nimi i děti
Datum publikace: 27.12.2017

Konec roku se blíží a lékaři a záchranáři opakovaně varují: Nepodceňujte riziko zábavní pyrotechniky. Podle nich dojde během silvestrovských oslav ročně k desítkám poranění, mezi zraněnými často bývají i děti.

Rachejte, dělobuchy, pumy, ohňostroje a další druhy zábavní pyrotechniky se staly nedílnou součástí oslav konce roku. Kromě vizuálních a zvukových efektů ale přinášejí i úrazy. „Během loňského silvestrovského večera jsme zaznamenali dvanáct výjezdů k poranění zábavní pyrotechnikou,“ říká mluvčí středočeských záchranářů Petra Effenbergerová. Stejný počet výjezdů ke zraněním od zábavní pyrotechniky hlásí i záchranáři z hlavního města. Stav na dalších místech České republiky je podobný.

Jak ke zraněním dochází

Nejčastější příčinou, proč ke zranění dojde, je neodborná manipulace, případně odpal „z ruky“. „Tak vznikají popáleniny různě závažného stupně i rozsahu. Ve vážných případech dochází k poškození kůže v celé její tloušťce a ke vzniku tržných ran a vážných zhmožděnin, které mohou vést až ke ztrátě prstů či části končetiny. Vážná zranění vznikají i pokud dojde k zasažení očí, případně k poškození nosu a dýchacích cest,“ popisuje mluvčí. Další skupina úrazů vzniká zásahem zábavní pyrotechnikou. „Pokud někdo třeba i z legrace namíří na druhou osobu rachejtlí a ona vystřelí a dotyčného zasáhne, může dojít k rozsáhlým popáleninám a poškození tkání. Z toho důvodu by se odpalování neměly zúčastňovat děti bez dozoru. Zábavní pyrotechnika není hračka a zranění, která způsobí mohou být vážná, bolestivá a trvalého charakteru, “ varuje mluvčí.

Poranění může vzniknout i při používání výrobků s akustických efektem. „Když puma, či dělobuch bouchnou v těsné blízkosti člověka, dochází k zalehnutí uší, které je doprovázeno bolestí, což je nepříjemné zejména u malých dětí,“ doplňuje mluvčí.

První pomoc po zranění zábavní pyrotechnikou

Pokud dojde k poranění zábavní pyrotechnikou, které vyžaduje odborné ošetření, je třeba

  • Zraněného umístit na bezpečné místo tak, aby nehrozilo další poranění
  • Zranění chránit čistou látkou, gázou či obvazovým materiálem (dle možností)
  • Okamžitě volat linku 155

Jak předcházet poranění během silvestrovské noci 

  • Pyrotechniku kupujte v pevných obchodech, vyhýbejte se nákupům u stánků v tržnicích.
  • Výrobky uchovávejte v suchu a používejte je podle návodu.
  • Nepoužívejte starou pyrotechniku a pyrotechniku s prošlou záruční lhůtou.
  • Před odpalem se vybavte rukavicemi a kýblem s vodou (na případné hašení požáru, či na likvidaci neodstřelené pyrotechniky).
  • Pyrotechniku nepoužívejte v blízkosti hořlavých materiálů a vozidel.
  • K odpálení používejte „odpalovací“ plochu, neodpalujte je „z ruky“.
  • Při zapalování pyrotechniky dodržujte bezpečnou vzdálenost od jiných lidí.
  • Pokud se odpal nezdaří, nechte pyrotechniku ležet na místě a následně ji znehodnoťte vodou.

Pozor i na svíčky

Ke vzniku popálenin nedochází jen během silvestrovské noci, ale v průběhu celých vánočních svátků. Častou příčinou je popálení od otevřeného ohně, tedy od vánočních svícnů. Opařeniny vznikají poté, co na sebe dítě strhne horký nápoj ze stolů. V obou případech bývá společným jmenovatelem nehod zvídavost dětí v kombinaci s nepozorností dospělých. „Tyto úrazy jsou typické u malých dětí, které mají hlavu v úrovni stolu a věc, která je zaujme, na sebe strhnou,“ dodává mluvčí.

První pomoc při popáleninách a opařeninách 

Poraněné místo je třeba začít rychle chladit. Ideální je chladit studenou vodou, je ale třeba dát pozor, aby do místa poranění nemířil proud vody (přímý zásah by způsoboval zvýšení bolesti).

Chladí se pouze poraněné místo, další části těla by měly být v suchu a teple, aby nedošlo k celkovému podchlazení

Chlaďte pouze do doby, pokud chlazení přináší úlevu

Okamžitě volat linku 155

Autor: Barbora Neubergerová

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek