_Slunce nabývá na síle. Chráníte svou pokožku dostatečně?

Datum publikace: 24.05.2018

Sluneční paprsky se zdají být všudypřítomné. Pálí po dobu celého dne a dopadají na naši kůži. Jenže čeho je moc, toho je příliš. Jak je možné se před sluníčkem chránit? Možností je víc.

Nejvíce sluneční paprsky dotírají venku. Ve městě i v přírodě.

V ulicích města

Město má oproti volné přírodě pár výhod. Stín nabízejí domy, stromy v parcích i slunečníky venkovních zahrádek. Chladné místo k posezení, když je venku nejhůř a ulice sálají horkem, najdete i v řadě cukráren, kaváren a restaurací s klimatizací. Navíc ochranu nám nabízí i oblečení, ve kterém se ve městě pohybujeme.



I tak se ale kontaktu se sluníčkem úplně nevyhnete a část těla jeho paprskům nechtěně nastavujete. „Při běžném pobytu ve městě, kdy člověk pouze přechází z domova do práce, stačí používat ochranný krém s nízkým faktorem. Tak zvaný street faktor, který bývá označen číslem 15. Při plánovaném delším pobytu ve městě samozřejmě člověk musí použít silnější UV filtr,“ vysvětluje docentka MUDr. Monika Arenbergerová z Dermatovenerologické kliniky Fakultní nemocnice Královské Vinohrady.

Jak se chránit ve volné přírodě

V přírodě stín a příjemné mikroklima nabízejí velké stromy. Lépe tak bývá v lesích, hájích nebo na březích rybníků a řek, které mají hráze zpevněné vzrostlými stromy. Naopak hůře se stín hledá na horách, případně v polích a loukách. Navíc volnočasové aktivity nám umožňují se více odhalit a tak UV záření dopadá na větší plochu naší kůže, než je tomu ve městech. „Při pobytu v přírodě je třeba volit silnější UV filtr. Klidně přípravky s označením 35 a více,“ komentuje lékařka. Při ochraně krémy se často zapomíná na krk, uši a nos. Ty částečně chrání stín kremp klobouků, kšiltů čepic či límce triček a košil, ale to nestačí. I tyto části těla je nutné ošetřit přípravky s UV filtry. Na rty je vhodné použít tyčinky s UV filtrem.

K pobytu v přírodě patří i koupání. A i při něm je třeba myslet na ochranu pokožky. „Řada výrobků s UV filtrem je určena pro pobyt ve vodě. Jako ochranu před sluníčkem je možné použít i speciální oblečky s titanovým vláknem. Ty jsou vhodné pro děti i pro dospělé s citlivější a světlou pletí,“ dodává docentka Arenbergerová.

Při používání přípravků, které jsou určeny do vody a jsou voděodolné, je nutné myslet na jejich opakovanou aplikaci v průběhu dne. Část preparátů z pokožky odchází během pobytu ve vodě a další část si odstraňujeme ručníkem, když se utíráme.

K pobytu na sluníčku by měla patřit i ochrana hlavy. Úžeh, úpal a celkové přehřátí jsou v létě častou zdravotní komplikací zejména u malých dětí. Samozřejmostí by měla být i dostatečná hydratace po celý den.

Je třeba se chránit doma?

V bytech nám UV záření neškodí, tam je nepříjemné spíš teplo a dusno, které nelze pořádně vyvětrat. Ne každý si ale uvědomuje, že se lze rychle spálit na zahrádce, terase i balkóně. „Ke spálení zad, ramen a krku dochází velmi často při práci na zahrádce. U dětí dochází ke spálení, když si hrají na písku, když dovádějí u velkých bazénů na zahradách i u malých bazénků na terasách,“ varuje lékařka.

Citlivá dětská pokožka

Ke slunečním paprskům je velmi citlivá dětská pokožka. „Pokožku malých dětí je nutné chránit velmi pečlivě. Ideální jsou krémy s vysokým UV filtrem určené přímo pro děti, ale vhodná je i ochrana lehkým prodyšným oblečením. Děti, které jsou v kočárcích, bych doporučila nevystavovat sluníčku, naopak namístě je používání slunečníků nad kočárek, nebo použití lehké pleny, která stíní,“ doporučuje MUDr. Arenbergerová.

Autor: Barbora Neubergerová

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek