_Anovulace – překážka v otěhotnění

Anovulace – překážka v otěhotnění
Datum publikace: 22.04.2017

Mnoho žen potýkajících se s potížemi otěhotnět se setká s termínem anovulace.Co to znamená?

 

Podmínkou toho, aby žena otěhotněla, je přítomnost ovulace. „Ovulace je fáze menstruačního cyklu, během níž dochází k prasknutí vaječného folikulu a vyplavení zralého vajíčka vhodného k oplodnění do vejcovodu ženy. Pokud k ovulaci nedojde a není do vaječníku vyplaveno vajíčko, k otěhotnění nemůže dojít. A právě tomuto stavu se říká anovulace,“ říká úvodem profesor MUDr. Pavel Calda CSc., gynekolog z Gynekologicko-porodnické kliniky VFN v Praze.
Problém tak může nastat u ženy, která pravidelně menstruuje, ale přesto u ní nedochází k ovulaci. Věc je o to zrádnější, že o tomto problému sama vůbec neví. „Na to, že u ženy nedochází k ovulaci, se obvykle přijde ve chvíli, kdy žena chce otěhotnět a tato snaha se nedaří. Žena dojde k lékaři a ten začne hledat příčinu tohoto nezdaru,“ říká lékař.

Nejčastější příčiny anovulace

  • Syndrom polycystických vaječníků
  • Porucha štítné žlázy
  • Celková hormonální dysbalance
  • Extrémně nízká, nebo naopak vysoká tělesná hmotnost
  • Extrémní fyzická zátěž (například u vrcholových sportovkyň)
  • Věk ženy (před nástupem klimakteria)
  • Stres, může být příčinou poruch menstruačního cyklu a poruch ovulace

Jak se pozná anovulační cyklus

 „Anovulační cyklus je možné zjistit během ultrazvukového vyšetření. Další možností je laboratorní rozbor krve, který ukáže na hormonální změny,“ vysvětluje profesor Calda.
Pokud se prokáže, že u ženy během menstruačního cyklu nedochází k ovulaci, je vhodné zahájit léčbu. Ta spočívá v hormonální terapii, případně v úpravě životního stylu. „Díky moderním metodám je možné s otěhotněním pomoci i ženám, u kterých došlo k potvrzení problémům s ovulací. Základem však je včasná a správná diagnostika,“ uzavírá lékař.

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek