_Očkování proti rakovině po zákroku na děložním čípku

Očkování proti rakovině po zákroku na děložním čípku
Datum publikace: 12.03.2014

Očkování proti lidskému papilomaviru (HPV) už není žádnou novinkou. Přesto se na tomto poli objevily další informace. Až do nynějška se uvádělo, že největší efekt z vakcinace proti viru HPV mají dívky, které ještě nezahájily svůj pohlavní život.Nové studie ale ukazují další možnosti. Vakcinace je prospěšná i pro ženy starší.

Vakcinace proti HPV je jedinou možnou prevencí rakoviny děložního čípku. Až do nynějška se doporučovala především mladým dívkám. „Virů HPV je asi stovka, jen několik jejich typů je však rakovinotvorných. A právě proti nim je vakcinace zaměřena. Pro co největší prospěch se doporučovalo, a stále i doporučuje, aby byla dívka vakcinovaná dříve, než zahájí svůj pohlavní život, tedy v období, kdy prokazatelně není tímto virem nakažená,“ vysvětluje profesor MUDr. Pavel Calda, CSc, ze Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Jak nákaza probíhá

Záludností nákazy virem HPV je její nenápadný průběh. Pokud dojde k nákaze virem HPV, žena o tom většinou vůbec neví. „U většiny žen se s nákazou vyrovná organismus sám. U části žen však virus ochrannými mechanismy organismu zničen není a přežívá po mnoho let uvnitř buněk sliznice děložního čípku, případně v buňkách dalších sliznic.
Mnohdy až po řadě let žena začne mít gynekologické potíže a cytologickým vyšetřením se prokáží buněčné změny sliznice čípku. Pokud se toto odhalí včas, v době, kdy jde o tzv. prekancerózy, je možné děložní čípek ošetřit konizací, kdy je z čípku odstraněna postižená tkáň,“ popisuje lékař.
Pokud se změny nepodaří zachytit včas a čípek se neošetří, dochází k rozvoji rakoviny.

Očkování po konizaci

Jak se ukazuje, tak právě ženy po konizaci, jsou další cílovou skupinou, která z vakcinace může mít profit. „Ženy po konizaci jsou ty, jejichž organismus si nebyl schopen s nákazou HPV sám poradit a infekce u nich po dlouhou dobu přetrvávala.
Konizace sice odstraní nemocnou tkáň, ale v boji s infekcí HPV tělu nepomůže. Tím, co dokáže imunitnímu systému v boji proti nákaze HPV pomoci, je právě vakcinace,“ upřesňuje lékař.

Co nákaza HPV může způsobit

  • vznik pohlavních bradavic - kondylomů
  • přednádorové změny (prekancerózy)
  • rakovinu děložního čípku
  • rakovinu konečníku
  • rakovinu penisu
  • rakovinu hrtanu

Viry HPV

Lidské papilomaviry tvoří velkou skupiny virů osidlujících kůži a sliznice lidského organismu.
Z pohledu rizikovosti se dělí na dvě skupiny:
LOW RISK (LR) - typy s nízkým rizikem vzniku přednádorových změn. Do této skupiny patří (např. typ 6 a 11)
HIGH RISK (HR) - typy s vysokým rizikem rozvoje přednádorových a nádorových změn na děložním čípku (např. typ 16 a 18).
HPV se přenáší pohlavním stykem, žena je tak vždy nakažena od sexuálního partnera.
Možnou ochranou je používání prezervativů, nebo vakcinace.
Vakcinace dívek dokáže celoživotně ochránit před nákazou HPV.
Možností je i vakcinace chlapců, která má dvojí přínos. Primárně ochrání je samotné před rozvojem rakoviny penisu (a dalších typů rakovin způsobených HPV), a sekundárně ochrání všechny jeho sexuální partnerky. 

Vakcinace proti HPV

V současné době jsou na trhu dvě vakcíny. Vakcínu je možné vyzvednout proti lékařskému předpisu v lékárně, někdy je možné ji vyzvednout přímo v ordinaci lékaře.
Vakcinace se skládá ze tří postupně aplikovaných dávek a zajistí celoživotní imunitu.
Vakcinace je u vybrané skupiny mladých dívek hrazena (částečně, někdy i plně) pojišťovnami, v ostatních případech podléhá režimu samoplatby.
Vakcínu může aplikovat pediatr, nebo gynekolog.

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek