_Očkování proti lidským papilomavirům je pro třináctileté dívky zdarma

Očkování proti lidským papilomavirům je pro třináctileté dívky zdarma
Datum publikace: 22.03.2012

Třináctileté dívky mají od začátku dubna letošního roku očkování proti lidským papilomavirům (HPV), které jsou příčinou vzniku rakoviny děložního čípku a dalších onemocnění, zdarma. Vybírat je možné ze dvou vakcín.

Vakcína Cervarix je plně hrazena ze zdravotního pojištění a chrání proti virům HPV 16 a 18 (bivalentní vakcína). V rámci celého očkování je nutná aplikace třemi dávkami.
Vakcína Silgard chrání proti virům HPV 6, 11, 16 a 18 (kvadrivalentní vakcína). U této vakcíny je doplatek 300 korun na jednu dávku, přičemž celkem jsou nutné dávky tři. Při vakcinaci touto vakcínou tak rodiče dívky doplatí 900 za celé očkování.
Výhodou vakcíny Silgard je ochrana proti širšímu spektru onemocnění. Kromě ochrany před vznikem rakoviny čípku děložního poskytuje i ochranu proti vzniku genitálních bradavic a přednádorových změn na zevních rodidlech a pochvě.

Prohlídky jsou nutné stále

„Onemocnění způsobená lidským papilomavirem představují závažný zdravotní problém a ohrožují ženy i muže. HPV infekce může způsobit nádorová onemocnění, která jsou-li odhalena pozdě, ohrožují zdraví i život nemocného. HPV jsou ale též původci chorob, které život přímo neohrožují, ale působí svému nositeli značná strádání. Těch druhých jmenovaných je v populaci mnohonásobně více, než těch zhoubných,“ říká předseda České gynekologické a porodnické společnosti MUDr. Vladimír Dvořák.
Přesto, že očkování výrazně přispěje k ochraně zdraví dívek a žen, odborníci varují před podceňováním preventivních gynekologických prohlídek. „Nádory a přednádorové stavy se mohou objevit i u osob vakcinovaných – riziko výskytu těchto stavů je u nich proti neočkované populaci ale výrazně sníženo,“ dodává lékař.

 

 

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek