_Nouzová antikoncepce ellaOne, vše o tom, jak pilulka funguje

Nouzová antikoncepce ellaOne, vše o tom, jak pilulka funguje
Datum publikace: 17.04.2015

EllaOne patří do skupiny nehormonální postkoitální (nouzové) antikoncepce. K dostání je v síti lékáren bez nutnosti lékařského předpisu. Její cena je zhruba 650 korun a balení obsahuje jednu tabletu.

Co je postkoitální (nouzová) antikoncepce

Tento druh antikoncepce se používá po uskutečněné pohlavním styku v okamžiku, kdy má žena obavy z toho, že otěhotní, to znamená po nechráněném pohlavním styku, nebo poté, co použitá antikoncepční metoda selže (například praskne kondom).
Nouzovou antikoncepci je vždy nutné užít co nejdříve po styku, ideálně do 24 hodin, možné je jí však užít až do pěti dnů (120 hodin) po rizikovém sexu.
Nouzová antikoncepce není první volbou kontracepčního prostředku, ale žena by po ní měla sáhnout skutečně jen výjimečně, v rizikových situacích.
EllaOne je nouzovou antikoncepcí, nikoli prostředkem vedoucím k ukončení již probíhajícího těhotenství.
Úkolem nouzové antikoncepce je zabránění těhotenství, nikoli ochrana před pohlavními chorobami, nebo metoda oddálení nástupu menstruace.

Jak ellaOne funguje

EllaOne je nehormonální antikoncepční prostředek, fungující na principu zablokování a oddálení nástupu ovulace díky účinné látce ulipristal acetát (ten v organismu mění přirozenou aktivitu hormonu progesteronu, který spouští ovulaci).
Žena může otěhotnět pouze za předpokladu, že u ní došlo během menstruačního cyklu k ovulaci, tedy k vyplavení vajíčka z vaječníku do vejcovodu, kde by mohlo být oplodněno spermií.
Pokud nedojde k ovulaci, je-li zablokována, nemají přítomné spermie co ve vaječnících oplodnit a jejich přítomnost tak „vyjde naprázdno“.
Pokud po rizikovém sexu a zároveň před použitím ellaOne došlo k ovulaci (vyplavení vajíčka) tableta již nemůže zajistit očekávaný efekt, protože vajíčko je již na cestě za spermiemi.

Kdy ellaOne užít

Nouzovou antikoncepci je vhodné užít co nejdříve po rizikovém pohlavním styku, ideálně do 24 hodin, kdy je její účinek nejvyšší. EllaOne je možné použít až pět dní po tomto styku.
EllaOne je na rozdíl od jiných druhů nouzové antikoncepce účinná i v době 24-48 hodin před nástupem ovulace.

Kdy nastupuje ovulace

V případě ideálně pravidelného menstruačního cyklu s délkou 28 dní přichází ovulace mezi 11.-18. dnem cyklu. Ovšem jen pouhých 30 procent žen má pravidelný cyklus, zbylých 70 procent může ovulovat zcela nepředvídatelně mezi 8.-22. dnem.
Přesně ověřit, kdy dojde k nástupu ovulace je možné stanovením hodnot lidského luteinzačního hormonu, který je vylučován do krevního oběhu a poté do moči. V domácím prostředí je možné toto orientačně testovat ovulačním testem z moči.

Co nastane po použití ellaOne

Po užití ellaOne dojde k oddálení ovulace, čímž může dojít k prodloužení celého menstruačního cyklu. Další měsíc by však měl být cyklus již zcela v normálu.
Důležité je vědět, že ellaOne ruší účinky hormonální antikoncepce. Pokud žena užila ellaOne, protože si zapomněla vzít svou běžně užívanou hormonální antikoncepci, musí po zbytek měsíce sice dál svou antikoncepci užívat, ale zároveň se musí chránit i bariérovou antikoncepcí- například kondomem. Blokátor ulipristal acetát, totiž zablokuje nejen nástup ovulace, ale i účinnost běžné hormonální antikoncepce.

ellaOne a kojení

Kojení se nedoporučuje po dobu 36 hodin po užití přípravku ellaOne.
Jestliže žena potřebuje užít ellaOne v době laktace a kojení, měla by nakojit dítě bezprostředně před užitím tablety přípravku ellaOne, poté mléko po dobu 36 hodin po užití přípravku ellaOne odstříkávat a dítěti nepodávat (vylít).
Po 36 hodinách je možné v kojení pokračovat.

Jak se ellaOne užívá

  • Balení obsahuje jednu tabletu, ta k zabránění početí postačí.
  • Tabletu by žena měla užít co nejdříve po rizikovém styku, pokud běží čas, je možné jí užít ještě v lékárně.
  • Pokud by žena do tří hodin po užití ellaOne z nějakého důvodu zvracela, není možné se spoléhat na účinky tablety. V tom případě by žena měla užít další pilulku.
  • Pokud žena užívá nějaké léky je nutné se s lékárníkem poradit o tom, zda nesnižují účinky ellaOne.
  • Expirace (možná doba užití) je u ellaOne tři roky. Pokud žena o sobě ví, že čas od času potřebuje užít nouzovou kontracepční pilulku, je vhodné, aby měla jedno balení ellaOne stále v zásobě a sebou
  • EllaOne negarantuje účinek v každém případě: ze 100 žen, které jej užily během až 5 dnů po nechráněném pohlavním styku, otěhotněly přibližně 2.
  • O použití ellaOne se poraďte s lékárníkem při koupi balení a pozorně si přečtěte příbalový leták. 

Text vznikl ve spolupráci s profesorem MUDr. Pavlem Caldou, CSc., z Gynekologicko-porodnické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek