_Chlamydiové infekce (Chlamydia trachomatis serotyp D – K)

Chlamydiové infekce (Chlamydia trachomatis serotyp D – K)
Datum publikace: 03.08.2015

Chlamydie patří k nejčastější sexuálně přenosné infekci ve světě, trpí jimi téměř 15 % sexuálně aktivních žen. Jedná se o bakterii postihující urogenitální oblast, ve vzácných případech způsobují zánět spojivek, který může vést až k oslepnutí. Bakterie je typická svým energetickým parazitismem postižených buněk, proto může probíhat jak akutně, tak chronicky, ale dokonce i bezpříznakově. V posledním případě hrozí nebezpečí, že nemoc zůstane dlouho nediagnostikována a může způsobit závažnější komplikace.

 

Chlamydie se vyznačují obtížným nebo dokonce bolestivým močením, změnou menstruačního cyklu, záněty spojivek. Při dalším šíření se může u mužů projevovat chronickým zánětem prostaty, neschopností tvorby spermatu, u žen pak neplodností z důvodu neschopnosti produkovat zralé vajíčko nebo z důvodu neprůchodnosti vejcovodů, případně akutní břišní příhodou.
Epidemiologicky je u těchto infekcí nutné zabránit ping pong efektu mezi sexuálními partnery. U akutních infekcí je možné úplné vyléčení. Objevuje-li se však nemoc opakovaně nebo přejde do chronicity a trvalého serologického nálezu je léčba velmi zdlouhavá a obtížná.

Zdroj: Dermatovenerologická klinika Všeobecné fakultní nemocnice v Praze a 1. LF UK

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek