_Návrat k sexu je složitý krok

Datum publikace: 14.05.2012

Sex je nedílnou součástí plnohodnotného partnerského a manželského života. Období po porodu však z tohoto pohledu často bývá složité.

Sexuální život je snadno zranitelnou oblastí vztahu. Promítá se do ní něj psychická a sociální pohoda, ale v nemalé míře i tělesné kondice a zdraví. Únava matky způsobená péčí o dítě, nízké hladiny sexuálních hormonů v období kojení ale i poporodní bolesti v oblasti hráze a pochvy mohou způsobit, že se určité procento žen po porodu sexuální aktivitě vědomě vyhýbá. Některé ženy při první návštěvě gynekologa po porodu říkají, že se na miminko moc těšily, že jsou šťastné, ale že si vůbec nedokázaly představit, jaké nikdy nekončící úsilí budou muset při péči o dítě vynaložit.

Po porodu může být sexu méně

60-80 % žen zahájí pohlavní život do šesti týdnů po porodu. Tento návrat k sexuálnímu životu však bývá spojen s poklesem pohlavních styků oproti stavu před otěhotněním. Jako důvod uvádějí ženy únavu ale i nepříjemné pocity až zvýšenou citlivost v oblasti hráze či napětí prsů v souvislosti s kojením.
Návrat k sexu nebývá u žen po porodu jednoduchý. U čerstvých matek může znamenat poporodní zahájení sexu snížení množství prožitých orgazmů, u části žen dokonce dochází ke vzniku sexuálních poruch.

Když pomůže rodina, jde všechno lépe

Zahájení pohlavního života po porodu mohou ovlivnit i sociální faktory, mezi které patří životní a rodinný styl.
Ženy z velkých a zdravě fungujících rodin opětovně zahajují svůj sexuální život rychleji než ženy z malých rodin. Důvodem tohoto jevu může být pomoc ostatních členů rodiny matce v péči o dítě. Pokud je ženě v péči o dítě a o rodinu aktivně pomáháno, je méně vyčerpaná a sexuálně aktivnější.

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek