_Nástupci rtuťových teploměrů. Digitály i jednorázové proužky

Datum publikace: 16.12.2018

Znali jsme je všichni. Nechyběly v žádné domácí lékárničce a byl na ně maximální spoleh. Jenže jejich éře odzvonilo. Rtuťové teploměry se už nevyrábí a ve svých „sbírkách“ je mají jen ti, kterým se povedly uchovat. Jací jsou jejich nástupci?

Prodej rtuťových teploměrů byl Evropskou komisí zakázán od 1. června roku 2009. Cílem bylo omezit průmyslovou spotřebu rtuti a zároveň zvýšit bezpečnost. Rtuť, která se do organizmu dostává potravinami či dýcháním i se vstřebává kůží, totiž může negativně ovlivnit nervový systém. Spousta lidí však má tyto teploměry stále doma, protože byly a stále jsou nejspolehlivější a nejpřesnější.

Digitální vychytávky odhalí i ovulaci

V domácích lékárnách se však objevují i další druhy teploměrů. Hodně rozšířené jsou teploměry digitální, které jsou považovány za nástupce teploměrů rtuťových. Měří se s nimi v podpaží, ústech i konečníku a k jejich přednostem patří vysoká rychlost.

Jakmile digitální teploměr naměří teplotu, vydá zvukový signál a výsledek zobrazí na displeji. Zároveň je odolný vůči pádům, je však třeba mít v záloze baterie, které musíte v případě potřeby vyměnit, abyste teploměr mohli používat dál.

V současné době existuje i řada „vychytávek.“ Například digitální teploměr ve formě dudlíku, kterým naměříte teplotu i u nejmenších dětí. U starších zase můžete využít teploměr s ohebnou špičkou a ženy, které chtějí „vychytat“ své plodné dny, zase mohou sáhnout po bazálním teploměru, díky němuž přesně stanoví nástup ovulace. Jeho přesnost je stanovena dvěma desetinnými místy v čísle.

Infračervené i klasiky

V posledních letech se do módy dostávají také infračervené teploměry, pomocí nichž můžete měřit teplotu na čele či v uchu. Tyto teploměry jsou ještě rychlejší než digitální, na čele naměří teplotu během tří vteřin a v uchu dokonce za vteřinu, je ale třeba natrénovat správnou techniku měření.

Pokud ale chcete zůstat u klasiky, můžete zvolit teploměr skleněný. Jen v něm nenajdete rtuť, ale jiné látky – galium či indium. Tyto teploměry jsou nejlevnější variantou, navíc do nich nemusíte kupovat žádné baterie, nejsou ale tolik odolné a měření teploty na nich trvá výrazně déle.

Ekologické proužky

Poměrně neznámou alternativou jsou pak teploměry proužkové. Jsou jednorázové a ekologické. Přikládají se hlavně na čelo, pod jazyk nebo pod paži, zároveň se ale uvádí, že nejsou příliš přesné. Slouží spíše orientačně, například na výletech či dovolených, a pokud teplotu potvrdí, mělo by po nich následovat měření ještě jinou z výše uvedených variant.

Rtuť v těhotenství

Kovová rtuť, tedy ta, která se používala i v rtuťových teploměrech, může vést k intoxikaci organismu. Do těla proniká inhalací ale i prostupuje kůži. V organismu se kumuluje zejména v ledvinách a zasahuje nervovou soustavu.
V těhotenství byla nebezpečná zejména proto, že přes placentu procházela k plodu, kde ovlivňovala vývoj nervové soustavy včetně mozku.
Bez zajímavosti není, že kovová rtuť přechází do mateřského mléka, pokud kojící žena přijde do styku s rtutí, tak se přes mateřské mléko látka dostává do organismu jejího dítěte.

Autor: Petr Sobol


MUDr. Markéta Geleneky
je odborníkem na problematiku klinické toxoplasmózy. Působí jako konzultant v této oblasti na Infekční klinice FN Na Bulovce Praha. Zaměřuje se především na diagnostiku a léčbu vrozené toxoplasmózy, a to u těhotných pacientek i novorozenců. Věnuje se pravidelné přednáškové a publikační činnosti. Bližší informace o jejích aktivitách klikni zde


_ Zde klikněte pro zobrazení a přidávání dotazů
Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek