_Na cestě do školy může číhat mnoho nebezpečí

Školní rok představuje pro děti kromě učení také nutnost absolvovat cestu do školy a zpět domů. Tato cesta však pro ně může znamenat řadu nástrah a nebezpečí.  Děti se mohou stát obětí dopravní nehody, mohou narazit na nebezpečného člověka a ti nejmenší se mohou ve větších městech i ztratit… 

Datum publikace: 05.10.2012

Bezpečná cesta

Cesta do školy vypadá pro každého žáka zcela jinak. Někdo chodí pěšky, jiný musí autobusem nebo tramvají, některé děti přecházejí i přes několik velkých křižovatek, jiné nemají na cestě žádnou. Základem je, že žáček musí trasu, kterou denně absolvuje, velmi dobře znát, a to již při své první cestě. S prvňáčkem cestu do školy několikrát projděte. Dítě si cestu zapamatuje a vy se ujistíte, že ji bezpečně zná.  
 Proberte s malým školákem všechny věci, které mu pomohou bezpečně zvládnout cestu do školy. S dětmi na toto téma mluvte jasně a autoritativně. Vysvětlete jim, jaká nebezpečí je mohou potkat, a důrazně je poučte, jak se v dané situaci zachovat.
Základem je, aby žák chodil do školy vždy včas. Ve spěchu se může zapomenout rozhlédnout a vběhnout do křižovatky pod jedoucí auto. Navíc, pokud má dítě strach z pozdního příchodu, jeho pozornost se snižuje.
Naučte děti se na křižovatkách správně rozhlížet. Nejprve vlevo, pak vpravo a nakonec ještě jednou vlevo. Ujistěte se, že nebude vcházet do vozovky, když má v dohledu auto. Malé děti přibližně do dvanácti let neumí správně odhadnout rychlost jedoucího auta a vyhodnotit tak danou situaci.
Pokud musí žáček při cestě do školy a ze školy využívat městskou hromadnou dopravu, musí stoprocentně vědět, do kterého spoje má nastoupit. Naučte dítě obezřetnosti při vystupování z autobusu nebo tramvaje. Zastávky jsou na některých místech postaveny tak, že se vystupuje přímo do vozovky. Hrozí tedy riziko, že dítě vběhne pod auto. 

Cizím se vždy vyhnout               

Může se stát, že vaše dítě osloví cizí člověk. Důrazně ho informujte, že na světě existují i zlí lidé, kteří jim mohou chtít ublížit. Dítě si od cizích lidí nesmí brát žádné bonbony ani jiné pochutiny. Rozhodně nesmí s cizím člověkem nikam chodit. Pokud dítě cizí člověk osloví, mělo by mu krátce odpovědět, že nesmí mluvit s cizími lidmi a pokračovat v cestě, nezastavovat se a s cizími lidmi se nezdržovat.
Je nepřípustné, aby se váš potomek nechal ze školy svézt autem člověkem, kterého nezná. Dítě zná cestu ze školy domů a musí dojít samo!  

Reflexní oblečení

Častou příčinou dopravních nehod bývá špatná viditelnost dítěte. Tu zlepšíte reflexními prvky. I malý kousek reflexního materiálu zvýší viditelnost vašeho dítěte a na silnici mu může zachránit i život. Pořiďte svému školákovi školní brašnu s reflexními pruhy, stejně tak můžete koupit bundu s reflexními prvky. Existují i reflexní nažehlovací nálepky.

Zdroj: VZP, Baby klub

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek