_Rokenrol otevřel své brány dětem! Nábory běží!

Hudba, třpyt a lesk, krásné kostýmy a tanec. To je rokenrol. „Součástí umění rokenrolu je i gymnastika, ta láká hlavně holky, a kondice, v té se zase rádi realizují kluci,“ říká úvodem Jiří Hais, předseda Českého svazu akrobatického rock and rollu. Čeští „rokenroláci“ se mohou chlubit celou řadou úspěchů. Poháry sbírají na mezinárodních závodech pořádaných na domácí půdě i v zahraničí. Kdo by se do jejich řad rád přidal, má nejvyšší čas. Nábory jsou v plném proudu.

Datum publikace: 02.10.2017
Rokenrol otevřel své brány dětem! Nábory běží!

Kdy je možné začít s rokenrolem?

Už ve věku kolem tří čtyř let děti chodí do přípravky, takže začít je možné už v době, kdy dítě chodí do školky. Tam také některé oddíly hledají nové talenty a pořádají nábory. V přípravce se děti cvičí rytmice, mají gymnastickou průpravu a učí se základní kroky a kopy. Z přípravky po roce až dvou odcházejí a začínají postupně s tréninkem. Když je dítě šikovné a začne chodit do přípravky ve čtyřech letech má šanci mezi pátým a šestým rokem začít závodit.

 
 Archiv ČSAR

Co v té době děti už zvládají?

Základem je základní krok, výkopy a jednoduchá sestava. Ta trvá minutu. Kategorie „Děti“ je hodně rozšířená u nás. V zahraničí se páry této věkové kategorie zahrnují mezi „Žáky“, což znamená vyšší obtížnost a také větší konkurenci. I taky mají české dětské páry úspěchy.

Efektní jsou akrobatické prvky, kdy se začíná s nimi?

Jednoduché prvky začínáme trénovat a do sestav zařazovat už v kategorii Junior, tedy u párů, kdy je oběma závodníkům minimálně dvanáct let. Tyto figury ale mají svá přísná pravidla a omezení. To kvůli bezpečnosti. Platí třeba to, že pár musí být po celou dobu navzájem v pevném kontaktu. Jednoduše řečeno, partner nesmí dívku pustit. Další pravidlo ukládá, že při figuře nesmí mít dívka boky nad úrovní svojí hlavy. To se samozřejmě velmi hlídá na závodech a není výjimka, kdy dvojice musí předvést spornou figuru před porotou. Pokud se ukáže, že v nějakém okamžiku došlo l rozdělení páru, tak dvojice dostává napomenutí. Možná je i diskvalifikace.


Archiv ČSAR

Jaké vybavení potřebují děti, když s tréninky začínají?

Na sále páry obvykle trénují v tričku, holky mívají legíny, nebo krátkou sukénku, kluci nosí kraťasy, nebo tepláky. Nejde o nic speciálního. Důležité jsou jen taneční boty s měkkou podrážkou.

A kdy je možné začít s trénováním?

Kdykoli. Teď, na začátku školného roku, je výhodné to, že se do oddílů přichází víc nováčků najednou. Takže děti začínají společně. To je fajn pro vytvoření kamarádských vazeb v kolektivu. Ale začít je možné skutečně kdykoli. Vítáme holčičky i kluky všech věkových kategorií, od školky, po střední školu může začít trénovat rokenrol každý.

  received_10211025517582451.jpeg
 Archiv ČSAR


Archiv ČSAR

Více informací o klubech v celé České republice naleznete na:
http://www.rokenrol.cz/

Autor: Barbora Neubergerová

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek