_Markéta se poprala s rakovinou děložního čípku, teď bude máma

Markéta se poprala s rakovinou děložního čípku, teď bude máma
Datum publikace: 15.02.2016

Paní Markéta (35) žila život běžné mladé ženy. Pracovala v pojišťovnictví, pak se rozhodla, že se osamostatní a začala s kamarádkou podnikat. Práce kolem jejich fitness studia jí bavila a plně zaměstnávala. „Rodinný život jsem dobrovolně odložila, na pozdější dobu,“ začíná své vyprávění Markéta. Roky běžely a Markéta svůj postoj přehodnotila a rozhodla se vysadit antikoncepci s cílem otěhotnět. Šla ke svému gynekologovi, ten jí vyšetřil, udělal stěry z děložního čípku a Markétě popřál, aby se brzy potkali v těhotenské poradně.

Ovšem v tu chvíli zapracoval osud. Markéta se s panem doktorem skutečně setkala velmi brzy, ovšem z jiného důvodu, než že by byla těhotná. „Výsledky mojí cytologie nedopadly dobře. Tak se vyšetření opakovalo, ovšem se stejným výsledkem. Zkrátka, cytologie ukazovala na onkologický nález na děložním čípku a já jsem musela do Motola na konizaci,“ pokračuje Markéta.

Konizace proběhla, ale ani to nebylo vítězství. „Když jsem přišla do Motola na kontrolu, tak mi pan doktor řekl, že konizace vyřešila jen část problému. Kromě děložního čípku se objevil při konizaci opouzdřený adenom v poševním vchodu. Situace byla vážná. Lékaři vyslovili i úvahu, o odejmutí celé dělohy, jenže to by znamenalo, že nikdy nebudu mít žádné dítě,“ vypráví Markéta.

Onkologie a další léčba

A tak následoval další výkon. Jeho cílem bylo odstranění adenomu. „Chodila jsem stále do Motolské nemocnice na onkogynekologii, bylo to velmi náročné na psychiku, vidět kolem sebe mladé i starší ženy, které bojují s rakovinou, jsou zoufalé a vážně nemocné,“ popisuje Markéta.
Bylo léto a Markéta tou dobou bojovala s onemocněním několik měsíců. „Vše začalo v lednu 2015, a já doufala, že léto přinese lepší čas,“ doplňuje.
A její víra se naplnila. „Když jsem byla v Motole na jedné z posledních kontrol, tak mi pan doktor popřál štěstí na cestě za mateřstvím. On vlastně ani nevěřil tomu, že bych mohla otěhotnět, já ale věřila. Neupínala jsem se na mateřství příliš, byla jsem poučená, že otěhotnění je jedna věc, ovšem to, abych miminko donosila a porodila, je věc druhá. Konizace čípku byla velkým rizikem, že potratím,“ dodává Markéta.

Po konozaci za miminkem

Pak to ale přišlo. „Známá mi říkala, že je těhotná, a já jsem si najednou  uvědomila, že i moje menstruace má zpoždění, ovšem já tím, že můj cyklus byl po všech těch výkonech rozházený a nepravidelný, jsem vynechání menstruace nevěnovala příliš pozornosti. I tak jsem ale šla, koupila jsem si těhotenský test a udělala si ho. A test ukázal dvě čárky. Tak jsem si ho udělala znovu a zase test ukázal těhotenství. Vše jsem dokola opakovala, nemohla jsem uvěřit, že čekám miminko. Poté jsem šla do Motola na kontrolu. A jak ukázalo vyšetření, testy nelhaly. Byla jsem skutečně těhotná,“ vypráví Markéta, která čeká narození svého prvního mimminka v dubnu.

Spontánní porod, nebo císař?

Miminko by se mělo narodit vlastně už za pár týdnů, ovšem v jakém režimu bude porod veden, Markéta zatím neví. „O tom rozhodnou lékaři. Zatím nevím aani to, co bude následovat po porodu. Lékaři uvažují o preventivním odstranění dělohy, ale třeba se podaří najít řešení a já se dočkám ještě jednoho dítěte, ale to ukáže až čas, uzavírá Markéta.“ 

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek