_Konopí vám vydají na recept od lékaře

Datum publikace: 03.02.2019

Zájem pacientů o léčbu konopím stoupá. Přesto je v Česku dle údajů Státní agentury pro konopí pro léčebné použití aktuálně řádově jen 60 předepisujících lékařů. Výsledkem je tak přetížení těchto odborníků zájemci o inovativní metodu léčby, která se indikuje zpravidla na chronickou bolest u různých diagnóz. Co tedy s tím?

Situaci je možné zlepšit pouze edukací dalších lékařů, řešením jsou například vzdělávací workshopy. Od poloviny minulého roku proběhlo již 6 takových. Největší zájem o vědecké poznatky k účinkům léčebného konopí zaznamenávají pořadatelé především u odborníků z řad algeziologů a neurologů. Letos nabízí společnost Spectrum Cannabis Czech lékařům také možnost účastnit se akreditovaných vzdělávacích seminářů, které pořádá ve spolupráci s Mezinárodním institutem pro výzkum konopí a kanabinoidů(ICCI).

Lékaři o tom ani nevědí

Léčebné konopí je úspěšně využíváno k léčbě chronických bolestí páteře, kloubů či svalů, neurologických obtíží při roztroušené skleróze a nevolností spojených s onkologickou léčbou. Jeho užívání pomáhá snižovat spotřebu opioidů, které mohou mít škodlivé až smrtící účinky. Přesto počet odborníků oprávněných konopí pro léčebné účely předepisovat roste velmi zvolna.

Mnoho lékařů o možnostech předepisování léčebného konopí stále ještě neví. Za lékaři, kteří aktuálně mohou léčebné konopí předepisovat, tak často docházejí i jiní než jejich dlouhodobí pacienti. V některých oblastech lékaři s oprávněním navíc úplně chybí. Zájemci z řad pacientů se tak nemají v blízkosti svého bydliště na koho obrátit,“ vysvětluje Robin Kazík, Spectrum Cannabis Czech.

Kdo může konopí předepisovat?

V Česku mohou léčebné konopí pacientům předepisovat lékaři, kteří působí se specializací na léčbu bolesti, klinickou či radiační onkologii, neurologii, paliativní medicínu, revmatologii, ortopedii, infekční či vnitřní lékařství, oftalmologii, dermatovenerologii, geriatrii nebo psychiatrii. Pro ně i další zájemce z řad pracovníků ve zdravotnictví pořádá Spectrum Cannabis jednou až dvakrát měsíčně vzdělávací workshopy zdarma. Interní i externí odborníci na nich hovoří jak o léčebných účincích kanabinoidů, tak o technické stránce předepisování a výdeje, dávkování a zkušenostech s léčbou a předepisováním.

„Odborné pracovníky nejvíce zajímají praktické zkušenosti a rady, jak léčebné konopí aplikovat, včetně informací o doporučených dávkách a jednotlivých odrůdách na konkrétní indikace. Především někteří algeziologové vítají poměrně široký rozsah léčebného účinku medicinálního konopí, neboť tím získávají nový prostředek na zmírnění chronické bolesti,“ říká Robin Kazík.

Léčbu pojišťovny zatím nehradí

Lékaři a lékárnícimohou také využívat seminářů pořádaných Institutem postgraduálního vzdělávání ve zdravotnictví. V následujících letech bude ve spolupráci se Spectrum Cannabis probíhat řada akreditovaných seminářů v krajských městech pořádaných Mezinárodním institutem pro výzkum konopí a kanabinoidů (ICCI) v Praze. Společnost Spectrum Cannabis dále podporuje lokálně pořádané semináře na úrovni zdravotnických zařízení a také se účastní odborných konferencí, na kterých zdravotníkům nabízí informační materiály.

Seznam odborných lékařů oprávněných předepisovat konopí je uveden na stránkách pacientského spolku KOPAC, případně je možné volat na infolinku společnosti. Pacienti si mohou na základě lékařského předpisu léčebné konopí vyzvednout v každé lékárně v ČR, tedy téměř na více než 2000 místech. Léčba konopím není hrazena zdravotními pojišťovnami. Pro některé pacienty, například invalidní důchodce a seniory, tak může být finančně náročná. Návrh na legislativní změnu spočívající v proplácení léčebného konopí pojišťovnami nebo v dotování léčby ze státního rozpočtu mělo na konci minulého roku vypracovat Ministerstvo zdravotnictví na základě podnětu premiéra Andreje Babiše.

 

Autor: redakce

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek