_Když není mléka přesně akorát

Datum publikace: 11.06.2012

Většina nastávajících maminek má obavy z toho, že nebude mít dostatek mléka během kojení. Ve velké většině případů jsou tyto starosti zbytečné. Mléka se většinou tvoří tolik, kolik ho dítě potřebuje.

K zahájení kojení by mělo dojít co nejdříve po porodu. Ideální je, pokud se toto podaří již na porodním sále.
Během prvních dní po porodu bývá intenzita kojení zvýšená a není výjimkou, když se dítě dožaduje stravy každé 2-3 hodiny. V tomto období dochází k tvorbě kolostra – řídkého žlutě zbarveného mléka. Jeho příjem je pro dítě velmi důležitý, protože je zdrojem tekutin, výživných látek, ale především vysokého množství protilátek (přecházejí do mléka z organismu matky), díky nimž si novorozenec posiluje svou imunitu.
V prvních dnech po porodu je z hlediska nastartování laktace důležité časté přikládání dítěte k prsu, přikládání je tím, co stimuluje laktaci. Čím je tato stimulace častější, tím silněji je její proces posilován a vytváří se více mléka.

Nalití prsou

K nalití prsou dochází zhruba 2-3 den po porodu.
V tu dobu může mít většina maminek pocit, že se jí tvoří více mléka, než je třeba. Množství mléka se však většinou během pár dní až týdnů upraví přesně podle potřeb dítěte.

Nedostatek mléka

Nedostatek mléka (agalaktie) se objevuje poměrně vzácně. Uvádí se, že se vyskytuje u 2-3 žen ze sta.
K dostatečné produkci mléka většinou stačí intenzívní stimulace přikládáním dítěte k prsu.
U některých žen může být nedostatek mléka spojen s jejich nízkou sebedůvěrou a s obavami, že jako matky selžou. Nízkou produkci mléka může ovlinit i stres a obavy o zdraví dítěte (například u nedonošených či nemocných dětí).
U části žen nedostatek mléka souvisí s nezvládnutím techniky kojení, které může způsobit bolest při kojení a vznik poranění na bradavce. Bolest a obavy z bolesti během kojení pak mohou způsobit útlum laktace.

Nadbytek mléka

Nadměrná tvorba mléka bývá častější potíží, než jeho nedostatek.
Ve své podstatě nemusí být na obtíž, stav se dá řešit ručním odstříkáváním nebo odsáváním  odsávačkou. Snížení tvorby mléka je také možné dosáhnout přikládáním chladných obkladů mezi kojením.
U části dětí může být nadměrná tvorba mléka problémem během začátku kojení. Velké množství a silné sátí hladového dítěte může vyústiti k potížím s polykáním dítěte.
Pokud se toto stane, je řešením odstříkání malého množství mléka vždy před začátkem kojení.

 

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek