_Jóga a fáze těhotenství

Jóga a fáze těhotenství
Datum publikace: 17.04.2012

Všechny těhotné by se během cvičení v těhotenství měly řídit jasným pravidlem – vše se odvíjí od aktuálního zdravotního stavu nastávající maminky a o cvičení by měl být informován lékař.

Devět měsíců čekání a cvičení

Pro dobu těhotenství jsou vhodné některé cviky (jejich popis je v následujících článcích).
Se sestavami se setkáváme málo. Pokud ano, tak nejčastější z nich je nejspíš sestava chatu pranám-pozdrav slunci v úpravě pro těhotné. Počet opakování sestavy je individuální, někdy není nutné sestavu cvičit vůbec. Vše je závislé na momentálním stavu těhotné.

Jak pomůže v den porodu

Jóga je technikou, která může ženě v mnohém pomoci během porodu.  během první doby porodní se zaměřte na prodýchání plným jógovým dechem a na zklidnění nervového systému. Následně jsou vhodné cviky, které otevírají dno pánevní například: - sed na bobečku s roztaženými koleny do stran - protahování vnitřních úponů stehenních a lýtkových svalů – roznožování - předklony pro uvolnění beder - leh na skrčených nohách-paty vedle těla a protažení stehenních svalů

Po porodu a v šestinedělí

Cvičení v tomto období opět vychází z individuálních potřeb a možností maminky.
Většina žen, které se rozhodnou po porodu ke cvičení jógy začíná s cviky zaměřenými na břišní svaly a na svaly pánevního dna.
Břišní svaly nesou páteř a ta je pro novou maminku základní oporou při zvedání dítěte a nošení těžkých věcí. Svaly dna pánevního zase potřebujeme vrátit do kondice ze zdravotního důvodu. Cvičení je prevencí inkontinence, prolapsu dělohy, práce střev atd.
Cviky většinou opakujeme 2x na 3-5 hlubokých nádechů.
´

Proč s jógou pokračovat dál

Cvičení je základ zdravé kondice – napomáhá správnému okysličení, protažení a uvolnění. krátce po porodu a se souhlasem lékaře žena může začít cvičit všechny ásány a může se vrátit do běžných hodin jógy.

 

Autorka textu Mgr. Andrea Smékalová

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek