_Jídlo z dýchacích cest vypudí Heimlichův manévr

Datum publikace: 04.10.2018

Do situace, kdy dítěti uvízne v dýchacích cestách cizí těleso, se můžete dostat velmi snadno – stačí, aby dítě nechtěně vdechlo bonbón, zhltlo velký kus jídla, třeba kus rohlíku či masa, nebo část hračky. Tady je návod na poskytnutí první pomoci.

Viditelné těleso v dutině ústní lze manuálně odstranit a tím je situace vyřešená, horší je, když předmět v dýchacích cestách okem viditelný není.

Těleso, které není vidět a má za následek dušení, může sám postižený vypudit usilovným kašlem, pokud se vypuzení nedaří, může být řešením pomoc zvenčí v podobě 3 – 5 úderů plochou dlaní do zad mezi lopatky. Dusící se osoba by měla být při tomto manévru mírně předkloněna – aby těleso mohlo lépe ven z dýchacích cest.

Heimlichův manévr – znáte ho?

Principem Heimlichova hmatu je zvýšení podbráničního tlaku s navozením tlakového rozdílu, který zajistí proudění vzduchu z plic navenek – toto sice zní jako složitá definice, ale nejde o nic jiného než o snahu rychlým stlačením místa pod bránicí těleso vypudit ven z dýchacích cest.

Zachránce při tomto manévru objímá postiženého zezadu a oběma rukama stlačuje jeho nadbřišek v místě mezi hrudní kostí a pupkem proti sobě. Hmat se provádí vsedě nebo u stojícího člověka opakovaně, maximálně pětkrát.

Dušení u malých dětí a kojenců

Když dojde k dušení u malých dětí a kojenců, tak dítě položte trupem na své předloktí obličejem k zemi a opakovaně ho udeřte mezi mezi lopatky. Údery do zad musí být přímo úměrné věku, výšce a váze dítěte, aby nedošlo k poranění.

Pokud je předmět okem viditelný a odstranitelný rukou, je nutné jej opatrně vyjmout. Při vyjmutí má být dítě v předklonu, to proto, aby nedošlo k zaboření předmětu dále do krku.

Heimlichův manévr se u dětí nedělá, protože hrozí poškození jater!

Na co si dát pozor

Při záchranných manévrech je vždy třeba mít na paměti tělesnou konstituci a stav zachraňovaného. Heimlichův manévr je sice život zachraňující, ale tlak rukou může způsobit vnitřní poranění například zlomení hrudní kosti či poranění vnitřních orgánů.

Pokud údery ani hmat nepomohou uvolnit dýchací cesty, je možné oba manévry opakovat a zároveň volat rychlou lékařskou pomoc.

 

Z praxe záchranáře

Nápady otců, jak zabavit své děti v době, kdy je mají na starost, jsou různé. Jednu kuriózní příhodu popisuje i Marek Hylebrant, vedoucí školicího a výcvikového střediska ZZS SČK „Tatínek hlídal svého syna a rozhodl se, že ho naučí chytat do pusy hozené bonbony. Tak mu bonbony házel a chlapeček je chytal a celkem se mu to dařilo. Problém nastal ve chvíli, kdy bonbon synovi zapadl do dýchací trubice a on se začal dusit.“ V tu chvíli měl syn poměrně štěstí. „Tatínek za sebou měl kurz první pomoci, chlapce vzal za nohy, otočil ho hlavou dolů a zaklepal s ním, použil úder mezi lopatky a bonbon z chlapce vypadl. Ne vždy ale podobné události mají dobrý konec. Cizí těleso v dýchacích cestách je nebezpečné a může způsobit i smrt,“ dodává záchranář.

 

Na vzniku textu se podílel Bc. Marek Hylebrant, vedoucí školicího a výcvikového střediska Zdravotnické záchranné služby Středočeského kraje.

Autor: Barbora Neubergerová

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek