_Jedete na cesty? Nezapomeňte na komerční pojištění

Datum publikace: 25.07.2018

Chystáte se s dětmi během letních prázdnin na cesty do zahraničí? Myslete na to, že je třeba mít platné cestovní doklady – občanský průkaz, nebo pas. A taky pojištění!

Pro cesty do zahraničí je pro děti i dospělé nejdůležitější pojištění léčebných výloh. „Dále pak doporučujeme připojištění odpovědnosti za škodu, případně připojištění zavazadel nebo úrazu,“ uvedla pro abctehotenstvi.cz Product Manager Komerční pojišťovny Pavlína Irwin. „Pokud jedou děti s prarodiči, doporučuje Ministerstvo zahraničí, aby měli ověřené písemné svolení rodičů s vycestováním jejich dětí. Nutnost tohoto souhlasu je možné ověřit na příslušném zastupitelském úřadě,“ zdůraznila.

Kdy je potřeba?

Uzavření komerčního pojištění se doporučuje zejména, pokud míříte do třetích států mimo Evropskou unii, EHP, Švýcarsko či další smluvní státy. „Jeho uzavření by však mělo být zváženo i v případě, že jde o pobyt v oblastech, ve kterých má český pojištěnec ze zákona nárok na stejné zacházení jako místní pojištěnci veřejného systému,“ doporučil ředitel Kanceláře zdravotního pojištění Ladislav Švec.

Zohledněte zdravotní stav

Při výběru destinace zohledněte věk a zdravotní stav dítěte. Před cestou do exotických zemí se poraďte s odborníkem na cestovní medicínu, aby malé dítě nebylo vystaveno riziku nebezpečných nemocí nebo infekcí. „Dále je vhodné zvolit země, kde je úroveň akutní pediatrické zdravotní péče alespoň přibližně porovnatelná s Českou republikou,“ doplnila Irwin, která vyjmenovala nejčastější dětské zdravotní problémy, se kterými se setkávají při pobytu v zahraničí: průjmová onemocnění, nachlazení, záněty středního ucha nebo průdušek a drobné úrazy jako odřeniny nebo řezné rány. „V létě také reakce na hmyzí bodnutí, spáleniny ze sluníčka nebo úžeh a úpal,“ dodala.

Před sjednáním cestovního pojištění je nutné si ověřit, jestli nabídka dané pojišťovny obsahuje pojištění pro aktivity, kterým se budete na dovolené věnovat. „Pokud chcete sportovat, pro některé sporty je nutné si za pojištění připlatit. Některé rizikové aktivity nebo sporty mohou být z pojištění vyloučeny,“ upozorňuje Irwin.

Záleží na výši pojistného i rizikovosti

Pojistná smlouva může obsahovat i další výluky. „Typicky například není pojistka vyplácena v případě, kdy dojde k obnovení již dříve existujícího zdravotního problému, úrazu v opilosti či porodu, který nelze považovat za předčasný,“ objasnil Švec. Smlouva zároveň vždy omezuje rozsah pojistného plnění určitou částkou, nad kterou už náklady nejsou proplaceny. Pojištění se uzavírá na konkrétní časové období a výše pojistného se liší podle rizikovosti. „Náklady péče v zahraničí je zpravidla nutné uhradit a po návratu požádat pojistitele o refundaci, v některých situacích je ale samozřejmě možné, že se zdravotnické zařízení dohodne na přímé úhradě s pojišťovnou. Součástí plnění může být i převoz zpět do České republiky,“ zdůraznil Švec.

Asistenční služby

Pokud dojde k situaci, kdy v zahraničí budete muset využít asistenční službu, neváhejte a hned se na ni obraťte. Nejlépe ještě před ošetřením! K dispozici je 24 hodin denně a v českém jazyce. „Kromě doporučení vhodného místního zdravotního zařízení zajistí i případný převoz do nemocnice a v případě hospitalizace převezme starosti s úhradou nákladů,“ doplnila Irwin. Asistenční služba pomůže i se zasláním léků nebo zdravotního materiálu, který na daném místě není dostupný.

Jestliže asistenční službu využijete, připravte se na následující scénář: „Asistenční služba bude chtít znát celé jméno klienta, jehož se využití asistenční služby týká, číslo pojistné smlouvy a podstatné informace ohledně vzniklé situace. Asistenční služba bude chtít i zpětný telefonický kontakt, pokud bude nutné, aby se s klientem spojila,“ nastínila Irwin, která jedním dechem dodala: „Součástí cestovního pojištění Komerční pojišťovny jsou i náklady na hovory s asistenční službou, pokud klient poskytne výpis hovorů.“

Autor: Petr Sobol

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek