_Jana: Nemoc mě srazila na kolena. Dokázala jsem vstát a jít dál

Jana: Nemoc mě srazila na kolena. Dokázala jsem vstát a jít dál
Datum publikace: 27.01.2019

Paní Janě (66) objevili lékaři před 19 lety rakovinu prsu, v té době jí bylo pouhých čtyřicet sedm let. Diagnózu si vyslechla těsně před Vánocemi a psychicky se s ní vyrovnávala velmi těžko. Nejhorší pro ni byla představa, že už nebude soběstačná. Jako majitelka nakladatelství s malou kavárnou navíc pociťovala i jakousi zodpovědnost ke svým 15 zaměstnancům, se kterými měla i osobní vztahy a měla pocit, že je za ně svým způsobem zodpovědná. Přeci jen, byla to ona, kdo jim dával práci a v návaznosti na to i finance na živobytí.Po čase se však kvůli svému zdravotnímu stavu musela firmy vzdát. Nešlo dál vést firmu a zároveň podstupovat náročnou léčbu. Byl to krok, se kterým se dlouho nemohla smířit.

Jana v rámci léčby podstoupila operaci, při které ji lékaři odebrali část prsu. Nakonec jí ho však museli vzít celé. Následovala léčba chemoterapií i ozařováním. Odborníci Janě doporučili také podstoupit preventivní gynekologický zákrok. „Celý život jsem se považovala za silnou ženu, ale z průběhu mé nemoci jsem byla na dně. V těch chvílích jsme ale měla velké štěstí. Neskutečně mě podržela rodina,“ říká Jana.

 

Vyrovnat se s nemocí pomohla Janě i psycholožka. „Díky terapii jsem časem sama sobě dovolila přijímat od druhých pomoc a nestydět se za to. To považuji za zásadní krok u každého pacienta,“ říká Jana.
Již v průběhu léčby Jana uvažovala o založení pacientské organizace. Cítila potřebu sdílet svou zkušenost se zákeřnou nemocí a tím pomáhat jiným pacientům. Ke konci léčby v roce 2000 založila s pomocí svého onkologa centrum Mamma HELP, které pomáhá onkologicky nemocným. To je výjimečné především v tom, že zde pracují pouze lidé, kteří si sami nemocí prošli. Současně má organizace v tuzemsku již 8 poboček.

Nemoc se u Jany na 13 let odmlčela.  Nedávno ale udeřila znovu, a v ještě zákeřnější formě, než přišla poprvé. Nádor totiž metastazoval do lymfatických uzlin – nadklíčku. Lékaři metastáze objevili na běžné kontrole a paní Janě nasadili adekvátní léčbu. I podruhé Janu nemoc zaskočila. Nepociťovala totiž vůbec žádné příznaky. „Když člověk ukončí léčbu myslí si, že je zdravý. Je třeba počítat s tím, že si vás nemoc najde znovu. Ale připravit se na to nedá nikdy,“ říká Jana. I přes svůj boj s nemocí má Jana energii vést centra na plný úvazek. Svým příkladem motivuje k chuti do života desítky dalších nemocných.

 

Autor: Barbora Neubergerová

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek