_Jak zvýšit šanci na otěhotnění? Přinášíme pět tipů jak na to!

Jak zvýšit šanci na otěhotnění? Přinášíme pět tipů jak na to!
Datum publikace: 22.07.2015

Nedaří se vám otěhotnět? Poradíme vám pár triků, jak svoje úsilí dovést k úspěšnému cíli!

 

Vychytejte dobu ovulace

K otěhotnění může dojít pouze tehdy, proběhne-li v rámci daného menstruačního cyklu ovulace, to znamená, dojde-li k vyplavení zralého vajíčka z folikulu do vaječníku. „Pokud dvojice plánuje těhotenství, je třeba pohlavní styk naplánovat na toto období,“ vysvětluje MUDr. Kateřina Veselá Ph.D., ředitelka Sanatoria Repromeda.
Málokterá žena ale umí odhadnout, či si vypočítat, kdy u ní ovulace probíhá, některé ženy ke stanovení doby ovulace využívají metodu měření bazální teploty či ovulační testy. „Pohlavní styk by měl být naplánován vždy těsně před ovulací ženy, aby vajíčko i spermie měly šanci a dostatek času se ´potkat´,“ radí lékařka a pokračuje „vajíčko si v přirozených podmínkách zachová schopnost být oplodněno asi 24 hodin, spermie dokáže v těle ženy dva až tři dny.“

Zvolte správnou milostnou polohu

Při snaze o těhotenství je mezi laiky hodně diskutovaná milostná poloha. Tělo ženy je sice anatomicky uzpůsobeno k otěhotnění, ale i zde se někdy může vloudit drobná chybička…
S problémem se někdy potýkají ženy s obráceným sklonem dělohy (zakloněnou dělohou). Zvýšit pravděpodobnost otěhotnění v těchto případech může milostná poloha, při které je muž za ženou.
Babské rady v těchto případech ženám doporučují po styku zůstat pár minut ležet na břiše, případně ještě zvednou nohy nad úroveň hlavy.

Upravte si svůj jídelníček

Podle čínské medicíny může být za problémy s početím i špatná strava. Čínská medicína v těchto případech používá označení „chlad a vlhko ve spodním zářiči“. „Mnoho žen se stravuje nevhodným způsobem. Snídají jogurty, a ovesné vločky, müsli, přijímají velké množství syrového ovoce a zeleniny a pijí ovocné a zeleninové šťávy. Takto složený jídelníček extrémně zahleňuje a ochlazuje vnitřní prostředí, což se projeví i na úrovni malé pánve,“ doplňuje lékařka. Výsledkem těchto změn je odmítání přijmutí embrya. Pokud žena upraví svůj jídelníček, zařadí do něj více vařené zeleniny a bylinných čajů, svou šanci na otěhotnění zvyšuje.

Vyhněte se stresu

Chronický stres ovlivňuje mnoho tělesných pochodů a může způsobit celou řadu zdravotních komplikací. Kromě jiného může u ženy snížit i schopnost otěhotnět. „Během stresu se vyplavují tzv. stresové hormony, mezi které patří i hormon prolaktin. Tento hormon za běžných podmínek aktivuje rozvoj mléčné žlázy a nástup laktace v době po porodu. Zároveň ale tlumí proces dozrávání vajíček. Za běžných okolností jde o proces, který fyziologicky snižuje schopnost ženy otěhotnět v době péče o novorozence. Pokud však dojde k dlouhodobému zvýšení hladiny prolaktinu v období, kdy se žena teprve snaží otěhotnět, je to problém. Řešením je změna životního stylu, nalezení psychické rovnováhy, či farmakologická léčba, jejímž cílem je úprava hladiny prolaktinu,“ doplňuje lékařka.

Po roce neúspěchu vyhledejte lékaře

Pokud se dvojice snaží o početí zhruba dvanáct měsíců, a snaha stále není korunovaná úspěchem, je vhodné, aby žena navštívila svého gynekologa. „U některých žen stačí dodat léky upravující menstruační a ovulační cyklus, u části párů, tam, kde všechny ostatní metody selhávají, je třeba přistoupit k IVF,“ vysvětluje MUDr. Kateřina Veselá.

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek