_Pět tipů, jak se zbavit dráždivého kašle

Babských rad a domácích receptů, jak se zbavit kašle u dětí a dospělých, je celá řada. Některé z nich jsou prověřené řadou generací. Základem úspěšné léčby je vědět, o jaký druh kašle jde.

Datum publikace: 09.03.2018

Suchý kašel obvykle doprovází začátek chřipek a dalších respiračních onemocnění. Je urputný a obtěžuje hlavně v noci, kdy budí ze spánku a nejde utišit.

Suchý kašel:

nutí ke kašli (dráždí tak, že může až bránit v nadechnutí)

neprodukuje hleny

nevykašláváme při něm

často doprovází začátek viróz

smyslem léčby je tlumit kašel a mírnit dráždění

Babské rady, jak se zbavit suchého kašle

Priessnitzův obklad

Ne každý ho s radostí snáší, ale je ověřený a účinný. Studený obklad (velký kapesník, plena, šátek apod. namočený do studené vody a řádně vyždímaný) přiložte na krk, přes obklad dejte igelit či fólii. Obě vrstvy následně fixujte suchou vrstvou tkaniny. Obklad nechte působit dvě až tři hodiny. Nemocný by měl být během aplikace v klidu a v teple. Pro dosažení co největšího efektu, můžete kúru opakovat. Rozestupy mezi jednotlivými obklady by měly být čtyři hodiny.

Obklad z česneku a tvarohu

Od dráždivého kašle může ulevit i zábal z jednoho tvarohu a dvou rozmačkaných stroužků česneku. Vzniklou směs zabalte do šátku či utěrky, přiložte na krk a fixujte další vrstvou.
Obklad nechtě hodinu působit, poté ho sejměte a pokožku krku očistěte.

Obklad lze přiložit i na hrudník.

Křen s medem

Křen najemno nastrouhejte a smíchejte ho s medem v poměru 2:1, uzavřete do nádoby s víčkem a nechte půl dne odstát. Následně si 3x denně vezměte čajovou lžičku. Po této medicíně se vám spustí rýma a začnete lépe odkašlávat.

Sladká cibule

Větší cibuli nakrájejte nadrobno a promíchejte se lžící cukru. Směs dejte do nádobky s víčkem a nechte odstát. Cibule po pár hodinách začne pouštět šťávu. Tu vymačkejte a slijte do skleničky. Takto vzniklý sirup po lžičkách můžete užívat několikrát denně.
Variantou sladké cibule s cukrem je cibule medová. V tom případě lžíci cukru nahradí přírodní včelí med.

Cibulový čaj

S dráždivým kašlem si dokáže poradit i cibulový čaj. Do kastrůlku nakrájejte dvě větší cibule, zalijte je půl litrem vody a přiveďte k varu. Po 15 minutách vývar dochuťte medem, přidat můžete i skořici, hřebíček, zázvor, citron či pomeranč. Čaj můžete zjemnit trochou mléka nebo lžičkou másla, které se v horkém nápoji rozpustí. Teplý čaj popíjejte během celého dne.

V případě vážných potíží vyhledejte odbornou pomoc. Babské rady nemohou nahradit účinnou terapii doporučenou lékařem.

Autor: Barbora Neubergerová


porodní asistentka Radka PantůčkováPorodní asitentka Radka Pantůčková se zabývá individuální předporodní přípravu, péčí o miminko, psychickou podporou v období šestinedělí, laktačním poradenstvím při problémech s kojením, řešením zdravotních potíží v souvislostí těhotenstvím, porodem a šestinedělím, ošetřováním poporodního poranění, ale i výživovým poradenstvím. Více se o ní dozvíte na jejích webových stránkách www.zivotjeradost.cz/


_ Zde klikněte pro zobrazení a přidávání dotazů
Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek