_Falešné těhotenství u žen? Existuje!

Falešné těhotenství u žen? Existuje!
Datum publikace: 10.01.2017

Někdy v životě to slyšel každý. Jde až o tajemné příběhy, kdy žena vykazovala všechny známky těhotenství, věřila, že brzy porodí dítě a místo miminka přišlo jen zklamání. Těhotenství se zkrátka, i přes všechny probíhající příznaky, nekonalo….

 

V těchto případech nejde o hrané těhotenství, kdy žena cíleně líčí a předstírá graviditu a břicho si uměle vytváří. Hovoříme o případech, kdy tělo ženy vykazuje všechny známky probíhajícího těhotenství – ovšem falešně.
V těchto situacích odborná veřejnost mluví o falešném těhotenství (anglicky false pregnancy, pseudocyesis). „Falešné těhotenství je velmi vzácné a jeho výskyt je spojován zejména s devatenáctým stoletím. Od té doby počet žen s tímto problémem klesá. Neoficiální čísla uvádějí, že se vyskytuje pouze 1-6 případů na každých 22.000 porodů,“ uvádí portál pro nastávající maminky bounty.com.

Jaké ženy trpí falešným těhotenstvím?

Fantomové těhotenství se často neobjevuje, jeho výskyt je velmi vzácný. I tak je ale možné definovat ženy, které patří do rizikové skupiny. „Přesná příčina rozvoje fantomového těhotenství není známa. Uvádí se však, že jde o kombinaci psychických a fyzických faktorů, které vedou k tomu, že ženu její vlastní tělo začne klamat a ona se domnívá, že je těhotná. Touto poruchou bývají postiženy ženy, které v sobě nosí silnou touhu po dítěti, která z nějakého důvodu není naplněná. Jsou tak ohroženy ženy, které opakovaně potrácejí, ženy, které nemohou otěhotnět ze zdravotních důvodů či ženy, které již jsou v období menopauzy a přesto by si dítě přály,“popisuje server.
Trápení a touha žen je v těchto případech tak silná, že jejich tělo začne produkovat stresové hormony adrenalin a kortizol, které v organismu vyprovokují tvorbu skutečných těhotenských hormonů. Tělo je tak v zajetí vlastního klamu a žena začne pociťovat všechny příznaky těhotenství.
Část žen, které se s falešným těhotenstvím setkají, však prožívá zcela opačné pocity. Za rozvojem fantomového těhotenství stojí panické obavy z těhotenství a strach u porodu.

Příznaky falešného těhotenství u žen

Ženy s falešným těhotenstvím projevují všechny známky probíhajícího těhotenství

  • Mají pozitivní těhotenský test
  • Pozorují nárůst tělesné hmotnosti
  • dochází ke zvětšování břicha
  • mají ztrátu menstruace
  • vnímají zvětšení prsů
  • trpí nevolností a podobně
  • U části žen tento stav může končit simulací porodu a nástupem porodních kontrakcí a bolestí

„Falešné těhotenství může odhalit pouze lékař na základě ultrazvukového vyšetření, kdy v děloze nedojde k potvrzení přítomnosti plodu,“ popisuje server. K podezření na probíhající falešné těhotenství může dojít i na základě vyšetření krve a stanovení hladiny těhotenského hormonu  hCG, která bývá v případě falešného těhotenství nižší, než je tomu u skutečně těhotných žen.

Léčba syndromu falešného těhotenství

Léčba žen, které se setkají s tímto syndromem, je náročná a vyžaduje návštěvu psychologa či psychiatra, který zhodnotí psychický stav ženy a odhalí její trápení. Ženám, které marně touží po dítěti je možné pomoci metodami IVF v rámci léčby neplodnosti.
Pokud má žena partnera, je vhodné, aby k psychologovi docházel i on.

 

 

 

 

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek