_Když otec není jistý aneb Ověření otcovství ještě před narozením dítěte

Když otec není jistý aneb Ověření otcovství ještě před narozením dítěte
Datum publikace: 22.02.2014

Matka je jistá vždy, u otce toto stoprocentně tvrdit nelze. Pokud je nastávající maminka v nejistotě, je možné biologického otce určit ještě před porodem, v době probíhajícího těhotenství.

„Prenatální paternitu lze ověřit z DNA plodu. Možnosti jsou dvě,“ vysvětluje inženýr Aleš Hořínek, vedoucí referenční laboratoře pro paternitní analýzy v ČR na 1. LF UK v Praze.

První, standardní metoda, vyžaduje k analýze biologický materiál plodu. Ten lze získat odběrem plodové vody (aminocentéza) od 16. týdne gravidity výše, nebo odběrem choriových klků v době mezi 11. – 15. týdnem těhotenství či odběrem fetální krve z pupečníku (kordocentéza) od 18. týdne gravidity. „U této metody však nastává určitý etický problém v tom, zda jen kvůli ověření otcovství provádět invazivní výkon, který s sebou přece jenom nese určitá rizika ztráty těhotenství. Pokud by však žena podstupovala odběr za účelem následného genetického vyšetření plodu, je samozřejmě možné test paternity provést z již odebraného vzorku,“ popisuje odborník.
V tomto případě je nutné k porovnání rodičovství získat ještě genetický materiál ženy a domnělého otce. „K tomu postačí stěr ze sliznice  dutiny ústní,“ upřesňuje inženýr Aleš Hořínek.
Cena prenatálního testu paternity se pohybuje mezi 10 – 13 tisíci korun. 

Určení otcovství z krve matky

Novější a především bezpečnější metodou určení otcovství je neinvazivní test prenatální paternity. V tomto případě je možné otcovství potvrdit, či vyloučit z krve matky. Tento test je založen na skutečnosti, že krev těhotné matky nese genetické informace o ní samotné, ale obsahuje i tzv. volnou DNA plodu. Jinými slovy, z krve nastávající maminky lze získat DNA plodu.
„Test probíhá jednoduše. Těhotné ženě je standardním způsobem odebrána krev z žíly. Matce a domnělému otci je proveden stěr z dutiny ústní a laboratorně a následně pak matematicky dojde k porovnání genetické příbuznosti plodu, matky a domnělého otce,“ vysvětluje inženýr Aleš Hořínek.
Takto provedený test paternity je zcela bezpečný pro matku i dítě a probíhající těhotenství nijak neohrožuje. „Předpokladem kvalitního provedení testu je dostatek volné fetální DNA v odebraném vzorku krve, což se nemusí vždy zdařit,“ upozorňuje odborník.
Cena tohoto testu je kolem 30 tisíc korun a možné je test podstoupit od ukončeného devátého týdne těhotenství.
Výsledky neinvazivního paternitního testu nelze použít pro účely soudní.
Neinvazivní testování prenatální paternity se v ČR nabízí některé větší genetické laboratoře přičemž vlastní analýza probíhá v zahraničí, kam jsou vzorky odesílány. 

Kdo je otec dítěte

Otcovství řeší občanský zákoník
http://zakony.kurzy.cz/89-2012-obcansky-zakonik/cast-2-hlava-2-dil-2-oddil-1/

 

 

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek